Franca, Egjipti dhe Jordania: Armëpushim të përhershëm në Gaza dhe zgjidhje e konfliktit me krijimin e dy shteteve

Franca, Egjipti dhe Jordania bënë thirrje për “një armëpushim të menjëhershëm dhe të përhershëm në Rripin e Gazës dhe lirimin e të gjithë pengjeve dhe të arrestuarve”, sipas një deklarate të përbashkët të lëshuar nga Ministria e Jashtme egjiptiane. Kjo vjen pasi Ministri i Jashtëm egjiptian Sameh Shoukry dhe homologët e tij jordanez dhe francez, Ayman Safadi dhe Stephane Sejourne, u takuan në Kajro për të diskutuar përpjekjet e përbashkëta në zgjidhjen e krizës humanitare në Rripin e Gazës të rrethuar dhe gjetjen e një zgjidhjeje të qëndrueshme për Izraelin. Ministri i Jashtëm francez Sejourne bëri vizitën e tij të dytë në kryeqytetin egjiptian në dy muaj rresht për të ndihmuar në arritjen e një zgjidhjeje të qëndrueshme.

“Ne duam t’i bëjmë këto përpjekje së bashku me vendet evropiane dhe arabe. Gjithsej 2.5 milion njerëzve u mungon gjithçka. Më shumë se një milion njerëz janë në Rafah dhe ata po përballen me rrezikun e zhvendosjes së detyruar nëse ndodh një dislokim tokësor,” tha Sejourne. Takimi vjen ndërsa ndërmjetësit egjiptianë dhe atyre të Katarit vazhdojnë negociatat midis Izraelit dhe Hamasit në Doha.

“Ne diskutuam rëndësinë e miratimit të një platforme politike gjithëpërfshirëse për të arritur një zgjidhje me dy shtete. Ajo që po ndodh në Gaza është pasojë e injorimit të kësaj krize gjatë dekadave të fundit. Ne diskutuam sulmet ushtarake në Rafah dhe pasojat e rënda që ato mund të kenë”, tha ministri i Jashtëm egjiptian, Shoukry.

Tre ministrat e jashtëm paralajmëruan gjithashtu kundër “pasojave të tmerrshme të situatës humanitare, urisë dhe kolapsit të sistemit shëndetësor në Rripin e Gazës”, duke theksuar kundërshtimin e tyre ndaj çdo përpjekjeje për transferim të dhunshëm dhe zhvendosje të popullit palestinez.

 

 

Ata kërkuan nga Izraeli “të heqë të gjitha pengesat dhe të lejojë dhe lehtësojë përdorimin e të gjitha kalimeve tokësore” për të zgjeruar shpërndarjen e ndihmave humanitare për njerëzit e enklavës së shkatërruar nga lufta.

Lidhur me qëllimin e shpallur të Izraelit për të sulmuar Rafahun, qytetin më jugor të Gazës, tre ministrat thanë se “kundërshtonin çdo sulm ushtarak në Rafah”, i cili tani strehon 1.5 milionë palestinezë të zhvendosur, duke paralajmëruar se çdo sulm në Rafah do të shkaktojë “humbje masive të jetës dhe përkeqësim situatën e rëndë humanitare në Gaza”.

Javën e kaluar, Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara miratoi një rezolutë që kërkon një armëpushim të menjëhershëm në Gaza gjatë muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit, i cili do të përfundojë më 9 prill, për të hapur rrugën për një armëpushim të qëndrueshëm në enklavë. Megjithatë, rezoluta nuk është respektuar deri më tani. Ministrat e Jashtëm kërkuan zbatimin e plotë të rezolutave përkatëse dhe theksuan rëndësinë e zgjidhjes me dy shtete, e cila garanton një shtet të pavarur palestinez në kufijtë e vitit 1967 me Jerusalemin Lindor si kryeqytet. Sipas raporteve të mediave egjiptiane, Izraeli dhe Lëvizja e Rezistencës Islamike Palestineze (Hamas) pritet të rifillojnë negociatat për armëpushimin në Rripin e Gazës të dielën në Kajro./Bw

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne