Përmbytet anija me emigrantë në brigjet e Italisë, 41 të vdekur

Një anije me emigrantë të u mbyt në brigjet e ishullit Lampedusa të Italisë ku si pasojë humbën jetën 41 persona, transmeton Anadolu.

Sipas lajmit të agjencisë italiane ANSA, anija me emigrantë u nis nga qyteti Sfax i Tunizizë, u mbyt në brigjet e ishullit Lampedusa.

Në incident humbën jetën 41 persona ndërsa ekipet e Rojës bregdetare arritën të shpëtojnë 4 emigrantë. Personat e shpëtuar njoftuan se u nisën me 45 persona dhe se në mesin e tyre janë edhe 3 fëmijë.

Transmetohet se anija u përmbyt si pasojë e një dallge të fortë 6 orë pas nisjes së udhëtimit.

Gjithashtu edhe më 6 gusht si pasojë e përmbytjes së një gomoneje me emigrantë në brigjet e ishullit Italian, Lampedusa ku trafiku i emigrantëve është intensiv në Mesdheun Qendror, u gjetën trupat e pajetë të dy personave, përkatësisht të një gruaje dhe të një fëmije.

Sipas të dhënave të IOM-it, që nga viti 2014 në det janë mbytur mbi 14 mijë persona gjatë përpjekjes për të kaluar nga Libia dhe Tunizia për në Itali./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne