Politikani i Maryam Rajavi mbijeton ‘të shtënave në stilin e ekzekutues’ në shtetin e BE-së

Zyrtari i partisë spanjolle Alejo Vidal-Quadras i mbijetoi incidentit dhe është transportuar në spital, thonë raportet

Alejo Vidal-Quadras, ish-lideri i Partisë Popullore të qendrës së djathtë të Spanjës në rajonin e Katalonjës, u qëllua në fytyrë në zonën e pasur Salamanca të Madridit të enjten pasdite, ka thënë policia. 78-vjeçari i mbijetoi incidentit, thonë raportet, dhe është transportuar në një spital në kryeqytetin spanjoll.

Incidenti, i përshkruar në raportet e mediave si një “të shtëna në stilin e ekzekutimit”, mendohet se është kryer nga një person i armatosur i vetëm në një distancë të plotë, i cili u arratis nga vendi i ngjarjes me një motoçikletë, sipas The Mirror. Të shtënat ndodhën rreth orës 13:30 me orën lokale (2:30 pasdite GMT), tha Reuters.

Policia ka kërkuar që çdo aparat fotografik ose kamera sigurie që mund të ketë kapur të shtënat, t’u dorëzohet autoriteteve në një përpjekje për të identifikuar të dyshuarin.

Vidal-Quadras, i cili ishte i vetëdijshëm kur u transportua në spital, po i nënshtrohet një operacioni urgjent, raportoi ABC.es. Ai u qëllua pak pasi u largua nga një meshë, shtoi botimi, dhe ishte rrugës për në një demonstratë në selinë e Parlamentit Evropian aty pranë.

Në orët para të shtënave, Vidal-Quadras kishte postuar në mediat sociale për një amnisti të mundshme për separatistët katalonas nëse ata do të ofronin mbështetje për një qeveri të re të udhëhequr nga socialistët në Madrid. “Pakti famëkeq”, tha Vidal-Quadras, “do të shkatërronte sundimin e ligjit në Spanjë”, për të cilin ai tha se do ta kthente vendin e BE-së në një “tirani totalitare”.

Ai shtoi se “ne spanjollët nuk do ta lejojmë”.

Burime policore kanë konfirmuar për agjencinë e lajmeve EFE se, pavarësisht se Vidal-Quadras i mbijetoi të shtënave, incidenti po hetohet nga një njësi vrasjesh. Ende nuk është bërë asnjë arrestim.

EFE gjithashtu raportoi se autoritetet po hetojnë nëse të shtënat “u porositën nga një profesionist”.

Ai u zgjodh në biletën e Partisë Popullore dhe u ul me grupin e Partisë Popullore Evropiane. Në vitin 2014, ai njoftoi se largohej nga Partia Popullore për një parti të re, Vox. Ai ishte kandidati kryesor për Vox në zgjedhjet evropiane të vitit 2014, por partia nuk arriti të fitonte një vend. Ishte përmes kontakteve të tij në Këshillin Kombëtar të Rezistencës së Iranit (NCRI) që partia mori rreth një milion euro për të nxitur fushatën e saj.

Pas dështimit të tij të vitit 2014, Vidal-Quadras operoi pro bono Komitetin Ndërkombëtar në Kërkim të Drejtësisë, një lob me bazë në Bruksel që mbështet NCRI kundër qeverisë iraniane. Ai është anëtar i Miqve Evropianë të Izraelit, një grup lobi që synon të mbrojë interesat e Izraelit brenda Bashkimit Evropian. /Wikipedia/GazetaImpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne