Presidenti i Iranit dënon sulmet me bomba në Pakistan

Presidenti iranian Ebrahim Raisi ka dënuar sulmet terroriste në dy xhami në Pakistan, duke thënë se Teherani është i gatshëm të luftojë ekstremizmin në të gjitha format e tij.

Të paktën 57 persona u vranë dhe më shumë se 60 u plagosën të premten në provincën jugperëndimore të Pakistanit, Balochistan. Sulmet me bomba u kryen pranë një xhamie në qytetin Mastung ndërsa njerëzit po mblidheshin për të festuar përvjetorin e ditëlindjes së Profetit Muhamed (paqja qoftë mbi të).

Deri tani asnjë grup nuk ka marrë përgjegjësinë për shpërthimet. Në një mesazh drejtuar presidentit pakistanez Arif Alvi të premten, presidenti Raisi tha se veprimi “i verbër” tregoi edhe një herë se terroristët, të cilët nuk i kuptojnë mësimet e mëshirshme të Islamit, nuk ndjekin “asnjë qëllim veçse të mbjellin përçarje midis myslimanëve”. “Megjithatë, kësaj radhe ata gjithashtu do të dështojnë të arrijnë objektivat e tyre jolegjitime dhe çnjerëzore”, shtoi Presidenti iranian. Presidenti iranian e dënoi këtë veprim “terrorist, antifetar dhe antinjerëzor” dhe shprehu simpatinë dhe ngushëllimet për homologun e tij pakistanez dhe kombin mysliman të Pakistanit.

“Republika Islamike e Iranit me vendosmëri është e gatshme të bashkëpunojë me Pakistanin në luftën kundër çdo forme terrorizmi dhe ekstremizmi”, tha Raisi. Ai i kërkoi bashkësisë ndërkombëtare, veçanërisht vendeve myslimane, që “të reagojnë seriozisht ndaj këtij akti kriminal dhe të parandalojnë përsëritjen e ngjarjeve të tilla të hidhura”. Presidenti iranian shprehu shpresën se autorët do të identifikohen dhe ndëshkohen sa më shpejt të jetë e mundur./parstoday

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne