Presidenti iranian i bën thirrje komunitetit ndërkombëtar për të bërë presion ndaj Izraelit për t’i dhënë fund sulmeve në Gaza

Presidenti iranian Ebrahim Raisi i ka bërë thirrje komunitetit ndërkombëtar të dyfishojë përpjekjet për të ndalur sulmet izraelite në Rripin e Gazës, duke thënë se e gjithë bota është e shqetësuar për situatën në territorin e vogël të bllokuar. Duke folur në një konferencë të përbashkët për shtyp me homologun e tij taxhik Emomali Rahmon, Raisi tha se të gjithë njerëzit e ndërgjegjshëm janë të shqetësuar për fatin e palestinezëve të varfër në Gaza.

Ai e përshkroi Palestinën si çështjen prioritare të Islamit si dhe një çështje të njerëzimit, dhe të gjithë duan ndalimin e menjëhershëm të sulmeve në Gaza dhe fundin e gjenocidit ndaj njerëzve në Palestinë. Popujt e botës dëshirojnë fundin e mizorive, heqjen e bllokadës, dërgimin e ndihmave humanitare në Gaza dhe rivendosjen e të drejtave të palestinezëve, tha ai, duke u bërë thirrje organizatave ndërkombëtare të dëgjojnë zërin e popujve dhe të ndërmarrin veprime serioze për të ndalur Izraelin.

Më tej në fjalën e tij, Raisi tha se lidhjet politike dhe ekonomike midis Iranit dhe Taxhikistanit janë përmirësuar gjatë muajve të fundit, por nevojiten më shumë përpjekje për të thelluar bashkëpunimin. Ai tha se diskutimet e tij me presidentin e Taxhikistanit tregojnë se nuk ka asnjë pengesë për zgjerimin e marrëdhënieve mes dy vendeve, të cilat gëzojnë të përbashkëta kulturore dhe kanë të njëjtën gjuhë.

Para konferencës për shtyp, delegacionet e dy vendeve nënshkruan 18 dokumente për bashkëpunimin tregtar, industrial, transportues, energjitik, kulturor dhe shkencor, si dhe në luftën kundër trafikut të narkotikëve. Ata lëshuan gjithashtu një deklaratë të përbashkët duke thënë se synojnë të thellojnë marrëdhëniet afatgjata dypalëshe.

Pas vizitës në Taxhikistan, Raisi do të udhëtojë në kryeqytetin e Uzbekistanit Tashkent për të marrë pjesë në samitin e 16-të të Organizatës së Bashkëpunimit Ekonomik (ECO)./parstoday

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne