Qeveria amerikane donte një derë të pasme kontrolli për themeluesin e Telegram

Qeveria e SHBA-së donte një të ashtuquajtur ‘derë të pasme’ në Telegram për të spiunuar përdoruesit e tij, ka thënë themeluesi i platformës së mediave sociale Pavel Durov në një intervistë me gazetarin amerikan Tucker Carlson.

Vëmendja nga FBI ishte një nga arsyet që Durov hoqi dorë nga ideja e krijimit të kompanisë në San Francisko, tha ai.

I lindur në Shën Petersburg, Durov themeloi fillimisht “VK”, platformën Ruse si Facebook, së bashku me vëllain e tij matematikan Nikolay. Vëllezërit më vonë zhvilluan shërbimin e mesazheve Telegram dhe platformën e mediave sociale, e cila e përshkruan veten si një nga mjetet më të sigurta dhe më të mbrojtura në dispozicion të komunikimit.

Durov shiti aksionet e tij në VK dhe u largua nga Rusia në 2014 për shkak të mosmarrëveshjeve me qeverinë. Ai jetoi në disa vende ndërsa kërkonte vendin më të mirë për të drejtuar Telegramin dhe përfundimisht u vendos në Dubai.

Në një intervistë të dhënë të mërkurën, Durov tha se ai vizitoi SHBA-në disa herë dhe madje u takua me ish-CEO të Twitter, Jack Dorsey. Ai ishte nën syrin vigjilent të FBI-së, gjë që e bëri qëndrimin e tij në Amerikë të vështirë, tha ai.

“Ne morëm shumë vëmendje nga FBI, agjencitë e sigurisë, kudo që shkuam”, i tha Durov Carlson, duke e përshkruar përvojën si “shqetësuese”.

Sipas Durov, një nga punonjësit e tij kryesorë një herë i tha atij se ai ishte kontaktuar nga qeveria amerikane. “Kishte një përpjekje të fshehtë për të punësuar inxhinierin tim pas shpine nga oficerët e sigurisë kibernetike”, tha biznesmeni.

“Ata po përpiqeshin ta bindnin të përdorte disa mjete me burim të hapur, të cilat më pas do t’i integronte në kodin e Telegram-it, të cilët, sipas kuptimit tim, do të shërbenin si dyer të pasme”, tha Durov, duke shtuar se ai beson llogarinë e punonjësit. “Nuk ka asnjë arsye që inxhinieri im të sajojë histori (të tilla).

Durov vazhdoi duke thënë se ai gjithashtu kishte “përjetuar personalisht presion të ngjashëm” në Amerikë, ku zyrtarët e zbatimit të ligjit i’u afruan atij në shumë raste.

“Sa herë që shkoja në SHBA, do të kisha dy agjentë të FBI-së që më përshëndesnin në aeroport, duke më bërë pyetje. Një herë, isha duke ngrënë mëngjes në orën 9 të mëngjesit dhe FBI-ja u shfaq në shtëpinë që merrja me qira”.

“Kuptimi im është se ata donin të krijonin një marrëdhënie për të kontrolluar më mirë Telegramin. E kuptoj që ata po bënin punën e tyre. Por, për ne, drejtimi i një platforme të mediave sociale të fokusuar në privatësi, ndoshta nuk ishte mjedisi më i mirë për të jetuar”, shpjegoi Durov.

Sipërmarrësi i teknologjisë pranoi se “Telegram” është përdorur nga organizatorët e protestave në shumë vende të botës. Ai theksoi megjithatë se dëshiron që platforma të mbetet politikisht neutrale./GazetaImpakt/rt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne