Qeveria e Sllovenisë miraton mocionin për njohjen e shtetit palestinez

Qeveria e Sllovenisë miratoi një mocion për njohjen e Palestinës si shtet, raportojnë mediat lokale. Qeveria ia referoi mocionin në Asamblenë Kombëtare për miratim përfundimtar, tha kryeministri Robert Golob pas seancës së qeverisë, sipas Agjencisë Sllovene të Shtypit.

Asambleja Kombëtare pritet të votojë mbi mocionin javën e ardhshme, njoftoi agjencia. Masa erdhi Irlanda, Norvegjia dhe Spanja njohën zyrtarisht shtetësinë palestineze.

Më 9 maj, qeveria sllovene nisi procedurat për njohjen e shtetit të Palestinës, sipas agjencisë. Izraeli ka vrarë më shumë se 36.200 palestinezë në Rripin e Gazës që nga një sulm ndërkufitar nga Hamasi më 7 tetor të vitit të kaluar, në të cilin Tel Avivi thotë se u vranë rreth 1.200 njerëz.

Fushata ushtarake e ka kthyer pjesën më të madhe të enklavës me 2,3 milionë njerëz në gërmadha, duke lënë shumicën e civilëve të pastrehë dhe në rrezik nga uria. Izraeli akuzohet për “gjenocid” në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, e cila ka urdhëruar Tel Avivin të sigurojë që forcat e tij të mos kryejnë akte gjenocidi dhe të marrin masa për të garantuar ofrimin e ndihmës humanitare për civilët në Gaza.

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne