Reagon Ansarullah: SHBA dhe Britania e Madh do të paguajnë për sulmin e kryer!

Lëvizja jemenase e rezistencës Ansarullah dënoi ashpër Shtetet e Bashkuara dhe Mbretërinë e Bashkuar pasi filluan sulme në shkallë të plotë kundër objektivave në Jemen, duke paralajmëruar se bazat e tyre ushtarake në të gjithë rajonin do të sulmohen nëse vendosin të rrisin agresionin.

Sulmet në Jemen erdhën pasi forcat jemenase shënjestruan disa anije izraelite në Detin e Kuq në mbështetje të palestinezëve në Gazën e shkatërruar nga lufta, ku më shumë se 23,000 palestinezë janë vrarë në sulmet izraelite që nga 7 tetori.

“Uashingtoni dhe Londra duhet të pranojnë përgjegjësinë për përkeqësimin e situatës në Detin e Kuq dhe militarizimin e trupit të ujit. Ata duhet të jenë të gatshëm të përqafojnë një çmim të rëndë dhe të mbajnë të gjitha pasojat e dëmshme të këtij agresioni të hapur,” tha zëvendësdrejtori i Departamentit të Udhëzimit Moral të Ansarullahit, gjeneral brigade Abdullah bin Amer, për rrjetin e lajmeve televizive në gjuhën arabe të Katarit al-Jazeera herët. e premte.

Ai shtoi, “Ne (Forcat e Armatosura të Jemenit) do të synojmë bazat e tyre në të gjithë rajonin në rast se Shtetet e Bashkuara dhe Mbretëria e Bashkuar do të shtojnë sulmet e tyre [kundër Jemenit]”. Bin Amer vuri në dukje se shpërthime u raportuan në disa qytete në të gjithë Jemenin, duke përfshirë kryeqytetin Sana’a dhe qytetin port perëndimor të Hudaydah, duke theksuar se forcat jemenase do t’i përgjigjen me forcë akteve të agresionit.

“Ne do të vazhdojmë operacionet tona në Detin e Kuq derisa të ndalet agresioni [izraelit] kundër Gazës”, tha zyrtari i lartë i Ansarullah. Herët të premten, forcat amerikane dhe britanike nisën sulme ajrore, anije dhe nëndetëse kundër objektivave në të gjithë Jemenin.

“Agresioni amerikano-sionist-britanik kundër Jemenit nis disa bastisje në kryeqytetin Sana’a, guvernatorin Hudaydah, Sa’ada dhe Dhamar,” shkroi zyrtari Houthi Abdul Qader al-Mortada në X, i njohur më parë si Twitter. Presidenti i SHBA Joe Biden konfirmoi sulmet, duke thënë se ato u kryen nga Shtetet e Bashkuara dhe Britania, me mbështetjen e Australisë, Bahreinit, Kanadasë dhe Holandës.

Biden tha se ai “nuk do të hezitonte” të drejtonte masa të mëtejshme kundër objektivave jemenase. Sulmet ndaj Jemenit do t’i kushtojnë shtrenjtë SHBA-së dhe Britanisë: Zëvendësministri i Jashtëm

Ndërkohë, zëvendësministri i Jashtëm në Qeverinë e Shpëtimit Kombëtar të Jemenit paralajmëroi se sulmet e SHBA-së dhe Britanisë së Madhe kundër objektivave në Jemen do të kenë një çmim.

“Uashingtoni dhe Londra duhet të përgatiten të paguajnë një çmim të rëndë. Vendi ynë u vu nën sulme të fshehta dhe masive ajrore, anijesh dhe nëndetësesh. Pa dyshim, sulmet do t’u kushtojnë atyre shtrenjtë”, tha Hussein al-Ezzi.

Jemenasit kanë deklaruar mbështetjen e tyre të hapur për luftën e Palestinës kundër okupimit izraelit që kur regjimi filloi një luftë shkatërruese në Gaza më 7 tetor, pasi lëvizjet e rezistencës palestineze të territorit kryen një sulm hakmarrës të befasishëm, të quajtur Operacioni Al-Aksa, kundër entitetit pushtues. Fushata e pamëshirshme ushtarake izraelite kundër Gazës ka vrarë të paktën 23,357 njerëz, shumica prej tyre gra dhe fëmijë. 59,410 persona të tjerë janë plagosur.

Raportet zbuluan se kompanitë izraelite të anijeve kanë vendosur tashmë të ridrejtojnë anijet e tyre nga frika e sulmeve nga forcat jemenase. Forcat jemenase kanë nisur gjithashtu sulme me raketa dhe dronë në objektiva në territoret e pushtuara nga Izraeli pas agresionit të regjimit në Gaza./gazetaimpakt/presstv

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne