Reagon Yair Lapid: “Netanyahu duhet të shkojë në burg”

Lideri i opozitës së Izraelit, Yair Lapid ka deklaruar se kryeministri Benjamin Netanyahu duhet të ndiqet penalisht dhe të dënohet me burg për shtypjen e turmës së vitit 2021 në malin Meron, që rezultoi në vdekjen e 45 pelegrinëve hebrenj.

Më herët gjatë ditës së sotme, një hetim qeveritar gjeti zyrën e Netanyahut përgjegjëse për incidentin.

“Raporti i publikuar sot tregon se fatkeqësia mund të ishte parandaluar. Kjo tregon neglizhencë kriminale, arrogancë dhe shkëputje, tregon papërgjegjshmëri të plotë. Nëse Netanyahu do të ishte një qytetar i zakonshëm, ai do të dilte sot në gjyq për shkak të vdekjes nga pakujdesia dhe do të shkonte në burg. Nëse Netanyahu qëndron në pushtet, fatkeqësia e radhës është vetëm çështje kohe”, tha ai në një postim në rrjetin social “X”./gazetaimpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne