Robotët e NATO-s kundrejt kuajve qiellorë të multipolaritetit

Nga Pepe Escobar

Ne të gjithë do të kemi nevojë për më shumë kohë dhe informacion për të analizuar gamën e plotë të vektorëve që ndryshojnë lojën e shpalosur nga zbulimi i BRICS 11 javën e kaluar në Afrikën e Jugut.

Megjithatë koha nuk pret për askënd. Perandoria do të kundërpërgjigjet me forcë të plotë; Në fakt, tentakulat e luftës së gjithanshme janë tashmë të ekspozuara.

Këtu kam provuar dy drafte të përafërta të Historisë për lindjen e BRICS 11. Në thelb, ajo që po arrin partneriteti strategjik Rusi-Kinë, një hap gjigant në një kohë të shkurtër është gjithashtu multivektorial:

Zgjerimi i BRICS në një aleancë për të luftuar kundër jodiplomacisë së SHBA.

kundërveprim ndaj varësisë ndaj sanksioneve.

promovimi i alternativave ndaj SWIFT.

promovimi i autonomisë, vetëbesimit dhe rasteve të sovranitetit.

dhe në të ardhmen e afërt, duke integruar BRICS 11 dhe duke bashkëpunuar me Organizatën e Bashkëpunimit të Shangait (SCO) për të kundërshtuar kërcënimet ushtarake perandorake, diçka për të cilën tashmë aludohet nga Presidenti Lukashenko, shpikësi i neologjizmit të çmuar “Global Globe”.

Në të kundërt, është e domosdoshme sipasi Michael Hudson që ka treguar vazhdimisht se si “gabimi strategjik i izolimit të SHBA-së dhe BE-së nga pjesa tjetër e botës është kaq masiv, kaq total, sa efektet e tij janë të barazvlefshme me një luftë botërore”.

Kështu, pretendimi i Prof. Hudson se lufta me përfaqësues në Ukrainë, jo vetëm kundër Rusisë, por edhe kundër Evropës, “mund të konsiderohet si Lufta e Tretë Botërore”.

Në disa mënyra, tregon Prof. Hudson, ne po jetojmë “një rrjedhë të Luftës së Dytë Botërore, pasojat e së cilës panë që Shtetet e Bashkuara të themelojnë një organizatë ndërkombëtare ekonomike dhe politike nën kontrollin e tyre për të vepruar në interesin e tyre kombëtar: Fondi Monetar Ndërkombëtar për të vendosur kontrollin financiar të SHBA-së dhe për të dollarizuar ekonominë botërore; Banka Botërore t’u japë qeverive para borxh për të përballuar kostot e infrastrukturës për krijimin e varësisë tregtare nga ushqimi dhe prodhimet e SHBA-së; promovimi i bujqësisë së plantacioneve, kontrolli i SHBA/NATO-s i naftës, minierave dhe burimeve natyrore; dhe agjencitë e Kombeve të Bashkuara nën kontrollin e SHBA-së, me të drejtën e vetos në të gjitha organizatat ndërkombëtare që krijoi ose iu bashkua.

Tani është një tjetër lojë me top tërësisht kur bëhet fjalë për Jugun Global, ose Shumicën Globale, të emancipimit real të “Global Globe”. Thjesht merrni rastin e Moskës që pret samitin Rusi-Afrikë në fund të korrikut, pastaj Pekinin, me Xi, duke kaluar një ditë javën e kaluar në Johannesburg me dhjetëra liderë afrikanë, të gjithë ata pjesë e Lëvizjes së re të Jo-Angazhuarve (NAM): G77 (në fakt 134 kombe), i kryesuar nga një kuban, presidenti Diaz-Canel.

Ky në fakt është Heliksi i Dyfishtë Rusi-Kinë, duke ofruar sipërfaqe të mëdha të sigurisë dhe  infrastrukturës së teknologjisë së lartë (Rusi) dhe financave, eksporteve të prodhuara dhe infrastrukturës rrugore dhe hekurudhore si Kina të “Global Globe”

Në këtë kontekst, një monedhë BRICS nuk është e nevojshme. Prof. Hudson citon në mënyrë thelbësore Presidentin Putin: ajo që nevojitet është një “mjet shlyerjeje” për Bankat Qendrore për bilancin e tyre të pagesave, për të mbajtur nën kontroll disbalancat në tregti dhe investime. Kjo nuk ka të bëjë me një monedhë mbikombëtare BRICS të mbështetur nga ari.

Për më tepër, nuk do të ketë nevojë për një monedhë të re rezervë pasi gjithnjë e më shumë kombe do të heqin dorë nga dollari amerikan në vendbanimet e tyre.

Putini i është referuar një njësie kontabël “të përkohshme”, pasi tregtia brenda BRICS 11 do të zgjerohet në mënyrë të pashmangshme në monedhat e tyre kombëtare. E gjithë kjo do të zhvillohet në kontekstin e një aleance gjithnjë e më dërrmuese të prodhuesve kryesorë të naftës, gazit, mineraleve, bujqësisë dhe mallrave: një ekonomi reale, e aftë për të mbështetur një rend të ri global që e shtyn në mënyrë progresive dominimin perëndimor në harresë.

Quajeni mënyrën e butë për të larguar Hegjemoninë.

Të gjithë në bordin e narrativës “Kina keqdashëse”.

Tani krahasoni të gjitha sa më sipër me atë copë druri norvegjeze që paraqitet si sekretari i përgjithshëm i NATO-s që i thotë gazetës së CIA-s në Uashington, në një moment unik sinqeriteti, se Lufta e Ukrainës “nuk filloi në 2022. Lufta filloi në 2014”.

Pra, këtu kemi një vasal të caktuar perandorak që pranon qartë se e gjithë puna filloi me Maidan, grushtin e shtetit të krijuar nga SHBA, i mbikëqyrur nga shpërndarësi i biskotave Vicky “F**k the E” Nuland.Kjo do të thotë se pretendimi i NATO-s për një “pushtim” të Rusisë, duke iu referuar Operacionit Special Ushtarak (SMO) është absolutisht i rremë nga pikëpamja ligjore.

Është vërtetuar me vendosmëri se spin doktorët/ propagandistët me pagesë të “ekspertëve” të idiokracisë atlantiste, duke praktikuar një përzierje të pakrahasueshme arrogance/injoranceje, besojnë se mund të shpëtojnë nga çdo gjë kur bëhet fjalë për demonizimin e Rusisë. E njëjta gjë vlen edhe për narrativën e tyre të re mbi “Kinën keqdashëse”.

Studiuesit kinezë me të cilët kam nderin të bashkëbisedoj, janë gjithmonë të kënaqur të theksojnë se narrativat e tipit perandorak dhe programet parashikuese janë absolutisht të padobishme kur bëhet fjalë për përballjen me Zhong Hua-n, “Qytetërimi i shkëlqyer qendror”.

Kjo për shkak se Kina, siç e përshkruan njëri prej tyre, është e pajisur me një “oligarki aristokratike me mendje të kthjellët, të qëllimshme dhe të pamëshirshme në krye të shtetit kinez”, duke përdorur mjete pushteti që garantojnë, ndër të tjera, sigurinë dhe higjienën publike për të gjithë; edukimi i fokusuar në mësimin e informacionit dhe aftësive të dobishme, jo në indoktrinimin; një sistem monetar nën kontroll; asetet fizike dhe kapaciteti industrial për të bërë sende reale; rrjetet e klasit të parë diplomatik, zinxhir furnizues, tekniko-shkencor, ekonomik, kulturor, tregtar, gjeostrategjik dhe financiar; dhe infrastrukturë fizike të klasit të parë.

E megjithatë, të paktën që nga viti 1990, media kryesore perëndimore është e fiksuar për të diktuar se kolapsi ekonomik i Kinës, ose “ulja e vështirë” është e pashmangshme.

Marrëzi. Siç e përshkruan një studiues tjetër kinez, “Strategjia e Kinës ka qenë të lërë qentë e fjetur të gënjejnë dhe makineritë që gënjejnë. Ndërkohë, le t’i kalojë Kina në gjumë qëbëjë të mundur shkatërrimin e Perandorisë.

Helmet, viruset, mikroçipet

Dhe kjo na kthen në rrethin e plotë tek Lojë e Re e Madhe: Robotët e Natos kundër Botës Multipolare. Pavarësisht nga provat e ofruara nga realiteti grafik, Robotët e NATO në modalitetin e avancuar, veçanërisht sektori evropian, në të vërtetë beson se do të fitojë luftën kundër Rusisë-Kinës.

Sa i përket Jugut/Shumicës Globale/“Global Globe”, ata konsiderohen si armiq. Pra, popullsia e tyre kryesisht e varfër duhet të përballet me zi buke, injeksione eksperimentale, viruse të reja të modifikuara, mikroçipa të implantuar si në BCI, Ndërfaqja e Kompjuterit të Trurit dhe së shpejti veshjet e “sigurisë” të NATO e Global Robocop.

Ardhja e BRICS 11 tashmë po lëshon një valë të re perandorake të helmimeve vdekjeprurëse, viruseve krejt të reja dhe kiborgëve.

Mjeshtri perandorak lëshoi ​​urdhrin për të “shpëtuar” industrinë japoneze të ushqimeve të detit, disa copëza si para për Tokion duke vepruar si një qen i tërbuar në Luftën Perandorake të Çipëve kundër Kinës dhe duke u zotuar me kujdes aleancë në samitin e fundit të Camp David krah për krah me vasalët e Koresë së Jugut.

Vasalët e BE-së, në sinkron, hoqën rregullat e importit të ushqimit me Japoninë ashtu si ujërat e zeza bërthamore të Fukushimës do të pompoheshin në oqean. Ky është një shembull tjetër i BE-së që vazhdon të gërmojë varrin e vet, pasi Japonia do të pësojë një lloj goditjeje nga tajfuni numër dhjetë.

Rrezatimi i përhapur në të gjithë botën përmes Paqësorit do të prodhojë pacientë të pafund me kancer në të gjithë botën dhe në të njëjtën kohë do të shkatërrojë ekonominë e disa kombeve të vogla ishullore që mbështeten shumë në turizëm.

Paralelisht, Sergey Glazyev, Ministër i Makroekonomisë në Komisionin Ekonomik Euroaziatik, pjesë e EAEU, ka qenë ndër të paktët paralajmërues për kufirin e ri kundër njerzve: çmenduria e injektimit të Nanoteknologjisë, diçka mjaft e dokumentuar në revista shkencore.

Duke cituar Dr. Steve Hotze, Glazyev në një nga postimet e tij në Telegram shpjegoi atë që DARPA (Agjencia e Projekteve të Avancuara të Mbrojtjes së Kërkimit) ka bërë, “duke injektuar nanobote në formën e oksidit të grafenit dhe hidrogelit” në trupin e njeriut, duke krijuar kështu një ndërfaqe midis nanobotëve dhe qelizat e trurit. Ne bëhemi “një receptor, marrës dhe transmetues i sinjaleve. Truri do të marrë sinjale nga jashtë dhe ju mund të manipuloheni nga distanca.

Glazyev i referohet gjithashtu promovimit të furishëm të “Eris”, një varietet i ri Covid, i quajtur nga OBSH sipas perëndeshës greke të mosmarrëveshjes dhe armiqësisë, vajzës së perëndeshës së natës, Nykta.

Ata që e njohin mitologjinë greke do ta dinë se Eris ishte shumë e zemëruar sepse nuk ishte e ftuar në dasmën e Peleus dhe Thetis. Hakmarrja e saj ishte të mbillte në festë një mollë të artë nga kopshtet e Hesperides me mbishkrimin “Më e Bukura”: kjo ishte legjendarja “molla e sherrit”, e cila nisi zanafillën e të gjitha përleshjeve midis Herës, Athinës dhe Afërditës. Dhe kjo përfundimisht çoi në jo më pak se Luftën e Trojës.

Në dhomën e bardhë, me perde të zeza

Është kaq e parashikueshme, që vjen nga ato “elita” që drejtojnë shfaqjen, për të emërtuar një virus të ri si një paralajmërues të luftës. Në fund të fundit, Lufta e ardhshme është shumë e nevojshme, sepse Projekti “Ukraina” doli të ishte një dështim masiv strategjik, me poshtërimin e jashtëzakonshëm të NATO-s.

Gjatë Luftës së Vietnamit, të cilën perandoria e humbi ndaj një ushtrie guerile fshatare, çdo gazetar me një IQ mbi temperaturën e dhomës tallte informimin e përditshëm në shtabin e komandës në Saigon si “marrëzitë e Saigonit”.

Saigon nuk do të krahasohej kurrë me cunamin e marrëzive të përditshme të ofruara në luftën e përfaqësuesve në Ukrainë nga një festë e çuditshme e lëvizshme në Shtëpinë e Bardhë, Departamentin e Shtetit, Pentagonin, selinë e NATO-s, makinën kafkiane të Brukselit dhe rrethinat e tjera perëndimore. Dallimi është se ata që paraqiten si “gazetarë” sot janë të paaftë për t’i kuptuar këto që janë “marrëzi” dhe edhe nëse do ta bënin, do të pengoheshin t’i raportonin ato.

Pra, ja ku është Perëndimi kolektiv për momentin: në një dhomë të bardhë, një e ktahasushme e shpellës së Platonit e përshkruar në kryeveprën e Cream-it të vitit 1968, pjesërisht e frymëzuar nga Ëilliam Blake, duke thirrur “kuajt e argjendtë” të zbehtë dhe “tigrat e verdhë të rraskapitur”.

I gjithë Perëndimi po pret në dhomën e stacionit me perde të zeza dhe pa trena. Ata “do të flenë në këtë vend me turmën e vetmuar” dhe “të shtrihen në errësirë ​​ku hijet ikin nga vetja”.

Jashtë në distancën e ftohtë e të gjatë, nën rrezet e diellit, larg hijeve lëvizëse, nëpër rrugë të bëra prej mëndafshi dhe hekuri, Kuajt Qiellor (Tianma) të botës shumëpolare galopojnë me guxim nga rrjeti në rrjet, nga brezi në brez, nga Rruga në Euroazi në Ura Afro-Eurazia, nga intuita te integrimi, nga emancipimi te sovraniteti./gazetaimpakt/unz

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne