Rritet në 23.968 numri i palestinezëve të vrarë nga sulmet izraelite në Gaza

Të paktën 23.968 palestinezë janë vrarë dhe 60.582 të tjerë janë plagosur në sulmet izraelite në Rripin e Gazës që nga 7 tetori, tha Ministria e Shëndetësisë në enklavën e rrethuar palestineze. “Forcat okupuese izraelite kryen 11 masakra kundër familjeve në Rripin e Gazës, duke rezultuar në 125 viktima dhe 265 të plagosur gjatë 24 orëve të fundit”, thuhet në një deklaratë të ministrisë.

Në 100 ditët e agresionit izraelit në Rripin e Gazës, sipas deklaratës, “(forcat) okupuese vranë 337 punonjës shëndetësorë dhe arrestuan 99 të tjerë në kushte të vështira”. “Pushtuesit izraelitë synuan qëllimisht 150 institucione shëndetësore, duke vënë jashtë shërbimit 30 spitale dhe 53 qendra shëndetësore dhe duke shkatërruar 121 ambulanca”, thuhet më tej.

Izraeli ka kryer sulme intensive ajrore dhe tokësore në Rripin e Gazës pas një sulmi ndërkufitar nga grupi palestinez Hamas më 7 tetor. Autoritetet pretendojnë se në sulmin e Hamasit janë vrarë rreth 1.200 izraelitë. Sulmet izraelite e kanë lënë Gazën në gërmadha, me 60 për qind të infrastrukturës të dëmtuar ose shkatërruar dhe gati 2 milionë banorë të zhvendosur, të cilët përballen me mungesë akute të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne