Rritet në 34.622 numri i palestinezëve të vrarë nga sulmet izraelite në Gaza

Të paktën 26 palestinezë të tjerë janë vrarë dhe 51 të tjerë janë plagosur gjatë 24 orëve të fundit ndërsa Izraeli po i vazhdon sulmet e tij në Rripin e rrethuar të Gazës, tha sot Ministria e Shëndetësisë e enklavës.

“Forcat okupuese izraelite kryen katër masakra kundër familjeve në Rripin e Gazës, duke lënë 26 dëshmorë dhe 51 të plagosur gjatë 24 orëve të fundit”, thuhet në një deklaratë të ministrisë. “Shumë njerëz janë ende të bllokuar nën rrënoja dhe në rrugë pasi shpëtimtarët nuk janë në gjendje të arrijnë tek ata”, shtoi ai.

Duke shpërfillur një vendim të përkohshëm të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë (GJND), Izraeli vazhdon sulmet e tij në Rripin e Gazës, ku të paktën 34.622 palestinezë janë vrarë, kryesisht gra dhe fëmijë ndërsa 77.867 janë plagosur që nga 7 tetori, sipas autoriteteve shëndetësore palestineze. Izraeli ka sulmuar Rripin e Gazës që nga një operacion ndërkufitar i Hamasit, në të cilin Tel Avivi thotë se janë vrarë afro 1.200 njerëz. Konflikti ka shtyrë 85 për qind të popullsisë së Gazës në zhvendosje të brendshme, krahas mungesës akute të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve, ndërsa 60 për qind e infrastrukturës së enklavës është dëmtuar ose shkatërruar.

Thirrjet globale për një armëpushim janë rritur ndërsa lufta ka hyrë në muajin e saj të shtatë. Izraeli akuzohet për gjenocid në GJND, e cila në janar nxori një vendim të përkohshëm që urdhëroi Tel Avivin të ndalonte aktet gjenocidale dhe të merrte masa për të garantuar ofrimin e ndihmës humanitare për civilët në Gaza./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne