Shefi i OKB-së për të drejtat e njeriut: Koha për të përdorur pauzën e Gazës për të vendosur zgjidhje të qëndrueshme

Shefi i Kombeve të Bashkuara (OKB) për të drejtat e njeriut, Volker Türk, ka deklaruar se është koha për të përdorur pauzën humanitare të Gazës për të vendosur një “fund të përhershëm të dhunës”.

“Pauza e rëndësishme nga zjarri i ferrit të shtatë javëve të fundit për civilët në Gaza, disa familje u ribashkuan me të dashurit”, shkroi Turk në një postim në platformën sociale X të shpërndarë nga zyra e OKB-së për të drejtat e njeriut.

“Koha për ta përdorur këtë pauzë për të hapur rrugën për një fund të përhershëm të dhunës, një rrugë për të dalë nga mjerimi drejt një paqeje të qëndrueshme”, tha Tirk.

Një pauzë humanitare 4-ditore, e ndërmjetësuar nga Katari, Egjipti dhe SHBA-ja, hyri në fuqi të premten, duke ndalur përkohësisht sulmet e Izraelit në Rripin e Gazës.

Pavarësisht thirrjeve të përhapura për të vazhduar pauzën ose për ta bërë atë të përhershme, Izraeli ka deklaruar se do të rifillojë sulmet sapo të përfundojë pauza dhe ka lënë të hapur mundësinë e zgjatjes së pauzës vetëm nëse vazhdojnë shkëmbimet e pengjeve.

Izraeli nisi një fushatë masive ushtarake në Rripin e Gazës pas një sulmi ndërkufitar më 7 tetor nga grupi palestinez Hamas.

Që atëherë, sipas autoriteteve shëndetësore në Gaza, Izraeli ka vrarë të paktën 14.854 palestinezë, përfshirë 6.150 fëmijë dhe mbi 4 mijë gra. Numri zyrtar i vdekjeve në Izrael është rreth 1.200./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne