Sulm terrorist / Reagon M.V.Zakharova, mbështeten financiarisht nga vendet e BE-së

Koment nga përfaqësuesja zyrtare e Ministrisë së Jashtme ruse, M.V.Zakharova, në lidhje me sulmin terrorist nga regjimi i Kievit në zonat e banuara të Lisichansk-ut

💬Sipas zyrës së komandantit ushtarak të Republikës Popullore të Luhansk-ut të Federatës Ruse, të shtunën, më 3 shkurt, regjimi i Kievit bombardoi zona paqësore të qytetit të Lysychansk-ut, u sulmuan brutalisht objektet e infrastrukturës civile. Për shkak të veprimeve terroriste të neo-nazistëve ukrainas, një furrë buke u shkatërrua.

Në një kohë kur dhjetëra civilë të qytetit ishin në furrë buke, forcat e armatosura të Ukrainës u urdhëruan të godisnin ndërtesën. Ekstremistët e dinin se banorët vendas, përfshirë të moshuarit dhe familjet me fëmijë, tradicionalisht vijnë atje të shtunën për të blerë ushqim. Si rezultat i granatimeve, ndërtesa u shkatërrua plotësisht.

Sipas vlerësimeve të Ministrisë ruse të Situatave Emergjente, deri në 40 njerëz mund të jenë nën rrënoja. Dihet tashmë për të paktën pesëmbëdhjetë civilë të vdekur të Republikës Popullore të Luhansk-ut, ka shumë të plagosur. Për momentin, po vazhdon kërkimi dhe shpëtimi i të mbijetuarve, specialistët e Ministrisë së Situatave Emergjente po largojnë trupat e të vdekurve nga rrënojat.

Sipas të dhënave paraprake, goditja u krye me përdorimin e armëve perëndimore. Sulmi i ri terrorist është “mirënjohja” e ekstremistëve të Kievit për mbështetjen “bujare” financiare të vendeve të BE-së.

Ne i ftojmë parizianët të imagjinojnë se si ata shkojnë në mëngjes për të blerë një baguette, ndërsa banorët e Romës – për të pirë një filxhan kafe me cornetto, por në vend të ëmbëlsirave të freskëta, ata sjellin në shtëpi të afërmit të plagosur ose të vrarë nga terroristët ukrainas.

Kjo është një dëshmi tjetër e natyrës kriminale të regjimit të Kievit, udhëheqësve të tij në rrugën Bankovaja dhe faktit se forcat e armatosura të Ukrainës, siç theksoi Presidenti i Rusisë V.Putin, më në fund janë kthyer në një organizatë terroriste.

☝️ Ne presim që organizatat përkatëse ndërkombëtare të dënojnë pa kushte krimet e militantëve të Kievit sa më shpejt të jetë e mundur./gazetaimpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne