Sulme të reja/ OKB kundër SHBA, ndaloni sulmet ndaj Huthijve në Jemen!

Forcat amerikane kanë nisur sulme të reja kundër objektivave Houthi në Jemen. Lajmi është dhënë nga zyrtarë të administratës amerikane për media të ndryshme.

“Ky sulm u krye nga USS Carney (DDG 64) me raketa sulmi tokësor Tomahawk dhe ishte një veprim pasues ndaj një objektivi ushtarak specifik të lidhur me sulmet e kryera më 12 janar për të reduktuar aftësinë e Houthi-ve për të sulmuar anijet, përfshirë ato tregtare.”, tha Komanda Qendrore e SHBA.

Sulmet ishin përgjigjja e parë ushtarake nga ana e Shteteve të Bashkuara ndaj fushatës së vazhdueshme të sulmeve me dronë dhe raketa ndaj anijeve tregtare që nga fillimi i luftës mes Izraelit dhe Hamasit. Sulmi i koordinuar ushtarak vjen një javë pasi Shtëpia e Bardhë dhe një numër vendesh partnere paralajmëruan rebelët Houthi se do të përballeshin me kundërpërgjigje ushtarake nëse nuk ndalonin sulmet.

Kush janë Houthis?
Lëvizja Houthi, e njohur gjithashtu si Ansarallah (Përkrahësit e Zotit), është njëra anë e luftës civile në Jemen që ka shpërthyer për gati një dekadë. Ajo u shfaq në vitet 1990, kur udhëheqësi i saj, Hussein al-Houthi, nisi “Rininë Besimtare”, një lëvizje ringjalljeje fetare për një nënsekt shekullor të Islamit Shiit të quajtur Zaidizëm.

Zaidët sunduan Jemenin për shekuj, por u margjinalizuan nën regjimin sunit që erdhi në pushtet pas luftës civile të vitit 1962. Lëvizja e Al-Houthi u themelua për të përfaqësuar Zaidët dhe për t’i rezistuar sunnizmit radikal, veçanërisht ideve vehabiste nga Arabia Saudite. Ndjekësit e tij më të afërt u bënë të njohur si Houthis.,Ministria e Shëndetësisë e drejtuar nga Hamasi në Gaza raportoi se numri i të vdekurve në Rripin ishte rritur në 23,708./shqiptarja

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne