EtiketeItalia

Opinion

Italia e Salvini-t

/Redi Muçi/ Teksa Matteo Salvini ka deklaruar shpërbërjen e koalicionit qeverisës përtej bregut me M5S, të shumta janë hipotezat e kësaj lëvizjeje. A e ndjen...

Bota

Franca tërheq ambasadorin nga Italia

Ministria e Jashtme franceze njoftoi këtë të enjte se ka tërhequr ambasadorin e saj në Romë, pas një serie “provokimesh” nga udhëheqësit e qeverisë populiste...

Bota

Italia në krizë ekonomike

Sipas vlerësimit të Organizatës për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim, rritja ekonomike e Italisë parashikohet të shkojë në 0.9 për qind në vitin 2019 dhe 2020...

Rajoni

Greqia drejt zgjedhjeve të parakohshme?

Gazeta konservatore greke “Kathimerini” njofton sot për mundësinë e zgjedhjeve të parakohshme në muajin mars. Gazeta i referohet burimeve afër kryeministrit...

Bota

Fashistët në Itali jane në avantazh

Në Itali populistët janë në avantazh. “Lega” e djathtë mund të jetë fituesja e zgjedhjeve. Kryetari i saj Matteo Salvini nxit tani kundër migrantëve për të...

Bota

Italia po humbet rininё

Rinia e Italisё pavarёsisht shifrave mё tё mira nё ekonomi po largohet gjithnjё e mё shumё nga vendi. Zgjedhjet parlamentare mё 4 mars japin pak shkas pёr...

Opinion

Italia po bie në duart e fashistëve

nga Rula Jebreal. Italia, atdheu im prej çerek shekulli – vendi i Mikelanxhelos dhe Galileos, Verdit dhe Pucinit, Bertolucit dhe Pasolinit, Primo Levit dhe...

Bota

Soros i padëshirueshëm edhe në Itali

Në një postim në Facebook, lideri i partisë politike italiane “Lega Nord” akuzon mandatin Xhorxh Soros se është në qendër të një plani pro emigrantëve. Një...

Intervista Kuriozitete Sport

Roberto Baggio Forever

E rimendoj akoma penalltinë e gabuar në finale e USA ’94 kundër Brazilit. Hidhërimi nuk më është pakësuar, nuk do të më kalojë kurrë. Italia ’90? Ishte ai...