Ushtari amerikan që dogji veten në protestë ua lë të gjitha paratë fëmijëve palestinezë

Aaron Bushnell, i cili i vuri flakën vetes për të protestuar ndaj mbështetjes së SHBA-së për gjenocidin e vazhdueshëm izraelit në Gaza, ia ka lënë kursimet e tij Fondit të Ndihmës së Fëmijëve Palestinez. Aaron Bushnell, ushtari amerikan 25-vjeçar që i vuri flakën vetes përpara ambasadës izraelite në Uashington, kishte hartuar paraprakisht një testament.

Aaron, i cili ishte anëtar i Forcave Ajrore të SHBA-së, donte të dhuronte kursimet e tij për të shkuar në Fondin e Ndihmës së Fëmijëve në Palestinë. Në testamentin e tij ai donte që kursimet e tij të dhuroheshin në një fond për të mbështetur fëmijët palestinezë.

Fondi i Ndihmës së Fëmijëve në Palestinë është një organizatë jofitimprurëse që është e përqendruar në dërgimin e ndihmave humanitare dhe ndihmës mjekësore për shpëtimin e jetës në Gaza.

Disa ditë më parë Bushnell dogji veten duke veshur uniformën e tij ushtarake si një protestë kundër mbështetjes së SHBA për Izraelin. Ai e transmetoi drejtpërdrejt këtë ngjarje dhe në video, ai bërtiti “Liro Palestinën!” teksa flakët e përfshiu trupin e tij. Ai gjithashtu organizoi që një fqinj të kujdesej për macen e tij pas vdekjes së tij.

Ngjarja tragjike hedh edhe një herë dritë mbi shqetësimin e përbashkët dhe të rrënjosur gjerësisht për fatin e fëmijëve në Palestinë. Për këtë arsye Bushnell i vuri flakën vetes. Si pjesë e ushtrisë amerikane, ai nuk donte më të ishte bashkëpunëtor në gjenocidin në Gaza. Ai përmendi në mënyrë eksplicite edhe fëmijët viktima fatale. /bota-islame

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne