Ushtria izraelite bombardon një pjesë të kompleksit të spitalit Al-Shifa para pauzës humanitare

Përpara se pushimi humanitar të hynte në fuqi, ushtria izraelite me një bombë me ndikim të lartë goditi pjesën e kampusit ku ndodhet spitali Al-Shifa, kompleksi më i madh mjekësor në Rripin e Gazës, për të cilën pretendohej se ishte “infrastruktura e tunelit”.

Ushtria izraelite në postimin e saj në X postoi imazhe ku sulmuan zonën ku pretendonin se kishte “infrastrukturë tunelesh” në kampusin ku ndodhet spitali Al-Shifa në Rripin e Gazës.

Në pamjet vërehet se një shpërthim shumë i fuqishëm ndodhi në mes të dy blloqeve të kompleksit spitalor Al-Shifa, disa prej ndërtesave u hodhën në erë dhe nga shpërthimi u ngrit re pluhuri dhe mbeturinash.

Ushtria dhe qeveria izraelite pretenduan se tunelet nën spitalin Al-Shifa u përdorën në mënyrë aktive si selia kryesore ushtarake e Hamasit. Ish-kryeministri izraelit, Ehud Barak, zbuloi se Izraeli kishte ndërtuar një strehë nën spitalin Shifa rreth 40 vjet më parë.

Në pamjet e publikuara nga ushtria izraelite pasi rrethuan spitalin ku ndodheshin mijëra palestinezë të plagosur dhe të zhvendosur dhe pasi bastisën atë, u zbulua se nuk u gjet asnjë armë apo municion në tunelet e dukshme nën kampusin e spitalit, madje nuk kishte asnjë send brenda.

Me marrëveshjen mes Izraelit dhe Hamasit, pauza humanitare që do të ndalojë sulmet në Gaza për 4 ditë dhe do të lejojë shkëmbimin e të burgosurve dhe ndihmën humanitare, filloi mëngjesin e sotëm në orën 07:00 me orën lokale./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne