“Ushtria izraelite përgatitet për sulm të mundshëm iranian”

Sipas mediave izraelite, ushtria izraelite ka miratuar planet për një sulm të mundshëm ndaj Iranit nëse Izraeli përballet me një sulm nga territori iranian. “Izraeli të premten po përgatitet për një sulm të mundshëm nga Irani, pasi kuptoi se Teherani nuk do të tërhiqet nga qëllimi i tij për t’u hakmarrë për vrasjen e një anëtari të lartë të forcës Quds të Gardës Revolucionare Iraniane në Damask javën e kaluar, në një sulm që i atribuohet Izraelit”, raportoi e përditshmja Yedioth Ahronoth.

E përditshmja izraelite tha se ushtria izraelite dhe Mossad “miratuan planet për një sulm ndaj Iranit në rast se Izraeli do të sulmohej nga territori iranian”. “Koordinimi midis ushtrive amerikane dhe izraelite është rritur”, theksohet në raport. Sipas mediave izraelite, Izraeli është në gatishmëri të lartë mes frikës për një sulm të mundshëm iranian në hakmarrje për një sulm të supozuar izraelit në konsullatën iraniane në Damask më 1 prill.

Të paktën shtatë anëtarë të Korpusit të Gardës Revolucionare Islamike të Iranit u vranë në sulm, përfshirë dy gjeneralë të lartë. Të mërkurën, ministri izraelit i Punëve të Jashtme, Israel Katz, kërcënoi se ushtria e vendit të tij do të godasë Iranin drejtpërdrejt nëse Teherani nis një sulm nga territori i tij kundër Izraelit.

Përshkallëzimi vjen pasi Izraeli vazhdon të kryejë një ofensivë vdekjeprurëse në Rripin e Gazës pas një sulmi ndërkufitar në fillim të tetorit nga grupi palestinez Hamas, i cili sipas Tel Avivit vrau afër 1.200 njerëz dhe që atëherë në enklavën palestineze janë vrarë të paktën 33.500 palestinezë dhe mbi 76 mijë të tjerë janë plagosur në mes të shkatërrimit dhe zhvendosjes masive./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne