Ushtria izraelite vazhdon me bombardimet në veriperëndim të Gazës dhe zona të tjera

Ushtria izraelite të enjten herët kreu sulme ajrore, sulme artilerie dhe sulme nga deti në zona të ndryshme të Rripit të Gazës, me fokus të veçantë në pjesën veriperëndimore të enklavës. Sipas agjencisë shtetërore të lajmeve “Wafa”, avionët luftarakë izraelitë nisën një “seri sulmesh të ashpra ajrore” në Beit Hanoun, Beit Lahia, Jabalia dhe Al-Karama në zonën veriperëndimore të Rripit të Gazës.

Avionët luftarakë dhe artileria izraelite thuhet se kanë shënjestruar gjerësisht zonën juglindore të qytetit të Gazës. Sulmet ajrore izraelite pretendohet se do të vazhdojnë në afërsi të kampit të refugjatëve Al-Shati, lagjes Al-Nasr dhe Sheikh Radwan në qytetin e Gazës. Artileria izraelite gjuajti dhjetëra predha në afërsi të Spitalit të Miqësisë Turko-Palestineze, i cili ishte evakuuar nga personeli mjekësor dhe pacientët për shkak të sulmeve të rënda ajrore në afërsi dhe shënjestrimit të drejtpërdrejtë, si dhe për shkak të mungesës së karburantit dhe furnizimeve mjekësore për shkak të bllokadës izraelite.

Këtë javë ushtria izraelite ka zgjeruar sulmet e saj ajrore dhe tokësore në Rripin e Gazës, i cili ka qenë nën sulme të pamëshirshme ajrore që nga sulmi ndërkufitar nga Hamasi më 7 tetor. Më shumë se 10.300 njerëz janë vrarë në konflikt, përfshirë të paktën 8.796 palestinezë dhe më shumë se 1.538 izraelitë. Përveç numrit të madh të viktimave dhe shpërnguljeve, furnizimet bazë po mbarojnë për 2.3 milionë banorët në Gaza për shkak të rrethimit izraelit./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne