Shqiperia

Vdekja e Skënder Kurtit, Ministria: Ishte i intubuar, prej 20 ditësh ndodhej në gjendje të rëndë

Ministria e Shëndetësisë ka konfirmuar vdekjen e Skënder Kurtit, i cili ishte prej ditësh i shtuar në gjendje të rëndë në spitalin infektiv. Ministria në një njoftim bën me dije se Kurti ditët e fundit ka qenë i intubuar dhe vuante dhe nga hiper tensioni. “Më herët 61-vjeçari nga Tirana pësoi vdekje klinike dhe prej disa ditësh gjendja e tij ishte rënduar së tepërmi”, shtohet në njoftim.

Ka ndërruar jetë sot në spitalin infektiv 61-vjeçari me inicialet S.K., i shtruar prej 20 ditësh në spital, në gjendje të rëndë, i intubuar. Më herët 61-vjeçari nga Tirana pësoi vdekje klinike dhe prej disa ditësh gjendja e tij ishte rënduar së tepërmi. Pavarësisht përpjekjeve të mjekëve të Spitalit Infektiv në terapinë intensive, 61-vjeçari që vuante nga hipertensioni, nuk ia ka dalë të mbijetojë.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllimet familjes së të ndjerit. Ministria e Shëndetësisë i kërkon qytetarëve të vijojnë të respektojnë masat e distancimit social. Është po kaq e rëndësishme që masat e kontrollit të infeksionit të respektohen maksimalisht edhe brenda rretheve familjare, duke shmangur vizitat tek të afërmit për çdo lloj arsye, për të parandaluar transmetimin e COVID-19“, shkruan Ministria./Tpz

OPINIONE

INTERVISTA