Vladimir Kosturi/ “Akademia” “Rrenjet tona” e sharlataneve SAZAN GURI..qe beri budallenj shqiptaret

Sazan GURI, Eleni KOCAQI , Marin MEMA, Agron DALIPAJ …. jane disa nga emrat e sharlataneve qe shpiken nje akademi paralele me ate zyrtare per gjuhen shqipe , origjinen apo rrenjet sic i quajne ata te shqiptareve … Kjo “AKADEMI” sharlatanesh sfidoi Akademine zyrtare te Pellumb Xhufit, Neritan Cekes etj. dhe helmoi lehtesisht pothuajse gjithe shqiptaret … Sapo hap nje bisede ne Shqiperi apo emigracion pothuajse te gjithe shqiptaret e kanalizojne tek nje kanal i vetem patollogjik : “Omeri ishte shqiptar” “Xhorxh Bushi shqiptar” , “Maradona shqiptar ” … “Bota ua ka bere me hile shqiptareve dhe kur te zbulohet e verteta duhet te na paguajne ” … “nuk ka greke… ata jane te gjithe shqiptare …” etj. etj. … Si eshte e mundur qe kjo semundje e nacionalizmit apo nazizmit gjuhesor u perhap kaq shume dhe Akademia zyrtare u shumezua me zero ? A eshte kjo nje lloj urrejtje ne pergjithesi per dijen apo per shkollen meqe e drejta e fjales ju takon te gjitheve ? Cfare do te thote sharlatan ?

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne