‘Zgjedhje tani’/ Mijëra protestues antiqeveritar në Izrael protestë kundër kryeministrit Benjamin Netanyahu

Mijëra izraelitë në Tel Aviv bënë thirrje për ‘zgjedhje tani’ gjatë një proteste kundër qeverisë së kryeministrit Benjamin Netanyahu të shtunën. Protestuesit kënduan himnin kombëtar dhe mbanin pankarta anti-qeveritare me disa shkrime “Nuk do të na ndaloni” dhe “Zgjedhjet Tani”. Disa protestues kërkuan që qeveria të bëjë më shumë për pengjet e marra nga Hamasi në Gaza gjatë sulmit të 7 tetorit.

Ne jemi këtu për të protestuar ndaj kësaj qeverie që nuk ka vepruar për shumicën e njerëzve në Izrael, veçanërisht që nga fillimi i luftës. Qoftë pengjet apo nëse po krijon më shumë tensione midis arabëve dhe popullit hebre, ne mendojmë se po na dëmton në mënyrë aktive gjatë luftës dhe përtej saj”, tha një protestues, Rimon Nisan.
Izraeli nisi ofensivën në Gaza, duke vrarë mbi 31,500 palestinezë, sipas autoriteteve shëndetësore atje, në përgjigje të sulmit të 7 tetorit nga Hamasi në Izraelin jugor, në të cilin u vranë 1,200 njerëz, sipas të dhënave izraelite./BW

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne