Zjarret ne Kanada, pasojat deri ne SHBA

Nju Jorku po përjeton cilësinë më të keqe të ajrit në botë, pasi tymi nga zjarret kanadeze vazhdon të mbulojë qytetin. Që nga ora 14:30, të mërkurën, Nju Jorku ka cilësinë më të keqe të ajrit në botë sipas renditjes së qytetit të cilësisë së ajrit dhe ndotjes së IQAir. Indeksi i cilësisë së ajrit në SHBA u tha se ishte 342 ose “i rrezikshëm”, kategoria më e lartë e mundshme. Më i larti në listë ishte Delhi, Indi, i cili u ul në një AQI të SHBA prej 190. Toronto, qyteti kanadez i renditur më lartë në listë, aktualisht ka kaluar në vendin e katërt si më i keqi në botë që nga ora 14:30, me një AQI të SHBA prej 160 “të pashëndetshëm”. Toronto më parë ishte vendosur në vendin e dytë me një AQI të SHBA prej 175.

A

Agjensia Amerikane për Mbrojtjen e Mjedisit tha se qielli i mjegullt, dukshmëria e reduktuar dhe aroma e djegies së drurit dhe  tymi do të qëndrojë për disa ditë në shtetet veriore. Udhëtimi po ndikohet gjithashtu me aeroportin LaGuardia të Nju Jorkut që njoftoi ndërprerje të fluturimeve për shkak të kushteve të motit të martën vonë. Statusi i Sistemit Kombëtar të Hapësirës Ajrore të SHBA-së tha se nisjet nga aeroporti LaGuardia u ndaluan për shkak të “dukshmërisë së ulët”. Kanadaja ka përjetuar 2214 zjarre në të gjithë vendin deri më tani, tha Bill Blair, ministri federal për gatishmërinë emergjente.

Deri tani zjarret kanë djegur 3.3 milionë hektarë tokë. Aktualisht janë 413 zjarre që digjen prej te cilave 249 konsiderohen “jashtë kontrollit”, tha ministri kanadez për gatishmërinë për emergjencat, Bill Blair në një përditësim këtë javë. Blair tha gjithashtu se raportet për zjarret në të gjithë vendin janë  nga më të rëndat që janë parë ndonjëherë. 18 zjarre aktive po prekin komunitetet e Kombeve të Parë në të gjithë Kanadanë. (THE STAR)

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne