ArkivaNovember 2018

Opinion

Orientalizimi i orientalizmit (Pjesa 2.)

Prof. dr. Kudret BÜLBÜL* Në artikullin e javës së kaluar folëm për ndryshimin e formës së orientalizmit, pasi në të shkuarën hulumtuesit perëndimorë shkonin...

Bota

Anulohet vizita e bin Selman në Marok

Agjencia informative Al Jazeera bëri të ditur anulimin e vizitës së Muhamed bin Selman në Marok. Pas pakënaqësisë së gjerë publike në Marok, qeveria e këtij...

Bota

Tunizi: Hapet dosja kundër bin Selman

Pas protestave të gjera të popullit tunizian kundër vizitës së princit saudit Muhamed Bin Selman në Tunizi, presidenti i Tunizisë është mjaftuar vetëm me...

Rajoni

SHBA zbardh takimin Thaçi-Pompeo

Sekretari amerikan i Majk Pompeo ka pritur në një takim zyrtar presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi. Siç bëhet e ditur në një deklaratë zyrtare për mediat, në...

Opinion

Analize e partive politike ne Shqiperi

nga Fabjan Ceka. Siç e kam thene edhe ne shkrimet e tjera, per te kuptuar ne te vertet mentalitetin dhe kulturen shqiptare, duhet kuptuar me perpara historia e...