ADL që mbështet sionizmin sulmon përsëri me mashtrime Elon Musk pasi refuzoi të fusë ndalimin e antisemitizmit në Twitter

Nga Ivan Kesic

Grupi i lobit me ndikim pro-izraelit, me bazë në SHBA, Lidhja Anti-Shpifje (ADL), është përsëri në lajme dhe përsëri për arsye të gabuara. Këtë herë për shkak të përballjes së grupit me miliarderin, manjatin e mediave sociale, Elon Musk.

Musk, pronari i platformës së mediave sociale X (i njohur më parë si Twitter) dhe Lidhja Anti-Shpifje (ADL) janë përfshirë në duele verbale javët e fundit në mediat sociale, duke ekspozuar sërish fytyrën e vërtetë të organizatës sioniste dhe aktivitetet e saj të dyshimta për të ndezur flakët e urrejtjes dhe toksicitetit.

Të hënën, më 4 shtator, Musk publikoi një postim në Twitter ku shkruhej: “Për të qenë super i qartë, unë jam pro fjalës së lirë, por kundër antisemitizmit të çdo lloji”, duke lënë miliona ndjekës të tij të pyesin se për çfarë bëhet fjalë.

Kur u pyet për të shpjeguar se për çfarë e kishte fjalën apo referohej, Musk shtoi: “Që nga blerja, ADL është përpjekur ta vrasë këtë platformë duke e akuzuar në mënyrë të rreme atë dhe mua si antisemite”.

Manjati amerikan i teknologjisë që bleu rrjetin e njohur të mediave sociale vitin e kaluar ishte i acaruar.

“Të ardhurat tona nga reklamat në SHBA janë ende në rënie 60%, kryesisht për shkak të presionit mbi reklamuesit nga ADL (kjo është ajo që na thonë reklamuesit), kështu që ata pothuajse ia dolën të vrisnin X/Twitter!”, shkroi ai në Twitter.

Musk nxitoi të shtojë se ai dhe kompania e tij nuk kanë zgjidhje tjetër veçse të ngrenë një padi për shpifje kundër grupit të lobit pro-izraelit, titullin “anti-shpifje” të të cilit Musk e përshkroi si ironik.

Një ditë më vonë, ai përsëriti se po ngrinte një padi dhe se ADL potencialisht do të ishte në rrezik për shkatërrimin e gjysmës së vlerës së kompanisë, afërsisht 22 miliardë dollarë.

“Nëse kjo vazhdon, ne nuk do të kemi zgjidhje tjetër veçse të ngremë një padi për shpifje kundër, për ironi, Lidhjes ‘Anti-Shpifje'”, shkroi Musk, duke shtuar se grupi duhet të heqë pjesën ‘anti’ të emrit të tyre.

Musk bleu Twitter në vitin 2022 për 44 miliardë dollarë dhe premtoi liri më të madhe të fjalës në krahasim me kohën kur platforma zbatonte politika aq drakoniane sa Facebook, Instagram dhe YouTube.

Kompania u vu nën presionin e grupeve lobuese izraelite për të rikthyer masat rigoroze të censurës kundër kritikave ndaj regjimit dhe ideologjisë së tij sioniste. Pasi kompania refuzoi të pranonte diktatet, grupet e lobit filluan fushatën masive të shpifjeve anti-Twitter kundër Musk.

“Konspiracioni” si realitet

Deri kohët e fundit, kushdo që ankohej se ADL dhe pjesa tjetër e grupeve lobiste sioniste po njollosnin reputacionin e tyre do të përshkruhej si antisemitë, të çmendur dhe teoricienët e konspiracionit.

Këtë herë, megjithatë, ata morën në shënjestër CEO të një gjiganti kryesor të mediave sociale, një lider në teknologjitë më të avancuara të udhëtimit ndërplanetar dhe njeriun më të pasur në botë, i cili vendosi të kundërpërgjigjet.

Vetëm pak ditë para incidentit, Twitter-i i Musk ishte objekt polemikash për shkak të blerjes së paralajmëruar të një kompanie izraelite për verifikimin e përdoruesve të Twitter-it dhe sot ai ndan dokumentarë që ekspozojnë shpifjet sioniste nën maskën e shpifjes.

Ai postoi gjithashtu një cicërimë me një grup mediash që i janë bashkuar fushatës shpifëse të ADL, duke përfshirë CNN, MSNBC, Times of Israel, New York Magazine, Los Angeles Times, Atlantic, Verge, Rolling Stone dhe Fortune.

E gjithë kjo ka një ndikim të madh sepse Twitter ka mbi gjysmë miliardë përdorues dhe tweet-et e Musk shfaqen rregullisht për të gjithë.

Zbulohen më shumë detaje

Më 6 shtator, Musk zbuloi më tej një pamje nga ekrani që vërtetoi se Jonathan Greenblatt, CEO i ADL, nisi një fushatë masive bojkotimi në Twitter më pak se një javë pas mbylljes së blerjes.

“Sot, ne po bashkohemi me dhjetëra grupe të tjera për t’u kërkuar reklamuesve që të ndalojnë shpenzimet në Twitter sepse jemi thellësisht të shqetësuar për antisemitizmin dhe urrejtjen në platformë”, deklaroi ADL në prill 2022.

Ky postim në Twitter konfirmoi se ADL po punon në mënyrë të koordinuar me dhjetëra grupe sioniste për t’i shkaktuar dëme financiare njeriut më të pasur në Tokë, sipas vëzhguesve.

Musk shprehu synimin e tij për të publikuar deri në mes të shtatorit të gjitha të dhënat që ekspozojnë ADL dhe organizatave të tjera që kërkuan që llogaritë në Twitter të censurohen.

ADL dhe masmediat e sipërpërmendura përdorën të njëjtin argument në sulmin e tyre ndaj Musk, duke pretenduar se ai nuk po bën asgjë për të parandaluar “epideminë e gjuhës së urrejtjes” në platformën e tij.

Duke folur për CNN të mërkurën, Greenblatt i tha CNN se grupi lobues ka parë një rritje të kërcënimeve që kur Musk mori drejtimin e Twitter, duke e lidhur atë me antisemitizmin.

“Ajo që fillon në internet shpesh përfundon në terren”, tha Greenblatt, duke iu referuar mënyrës sesi hashtag-u #BanTheADL u hodh nga X tek protestuesit aktualë ditët e fundit.

Musk, doli me një imazh rrëfimtar, ku shkruhej: “Hiqni vetëm lidhjen kundër shpifjes, është më e pastër”./gazetaimpakt/presstv.ir

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne