Ata kanë sfiduar SHBA-në, Izraelin dhe Arabinë Saudite dhe premtojnë ‘hakmarrje’. Kush janë Houthi-t e Jemenit?

Nga Abbas Juma

“Për keqardhjen time të madhe, jemenasit nuk mund ta përballojnë situatën vetë. Por lojtarët kryesorë në rajon dhe komuniteti ndërkombëtar mund të ndihmojnë, sepse zgjidhja ekziston është në duart e tyre. Prandaj, ne kërkojmë nga ata që të ndihmojnë vendin tonë dhe popullin tonë për t’i dhënë fund luftës, për të ulur palët ndërluftuese në tryezën e bisedimeve, për të filluar një kërkim për një zgjidhje që do të përmbushë interesat e të gjitha forcave në Jemen, në rajon dhe në botë. Siguria dhe stabiliteti në Jemen janë pjesë integrale e sigurisë dhe stabilitetit në rajon dhe në botë.” 

Ali Nasir Muhammad, ish-President i Jemenit Jugor (1980-86); citat nga një konferencë e klubit Valdai, shkurt 2018

Shumica e njerëzve janë të vetëdijshëm vetëm për çështjet globale që bëjnë lajm. Nëse media nuk e raporton historinë, ne mendojmë se problemi nuk ekziston. Për këtë arsye, ndryshe nga ngjarjet në Siri, Irak apo Afganistan, kriza në Jemen kishte mbetur prej kohësh një temë e paqartë dhe e largët për shumicën e njerëzve në mbarë botën.

Por këto ditë, kur jemenasit janë kthyer kundër Shteteve të Bashkuara dhe aleatëve të saj, gjërat kanë ndryshuar papritur. Lëvizja Houthi ishte i vetmi grup në rajon që guxoi të thoshte të vërtetën për ngjarjet në Palestinë dhe të ngrihej në mbrojtje të palestinezëve. Papritur, të gjithë filluan të flasin për ta. Më 12 janar, SHBA dhe Britania e Madhe sulmuan Houthis në Jemen. Sulmi ishte një përgjigje ndaj bllokadës që Houthi-t vendosën mbi anijet izraelite (si dhe anijet që lundronin drejt dhe nga Izraeli) në Detin e Kuq. Miliona njerëz në mbarë botën mbështesin Houthis, të njohur zyrtarisht si Lëvizja ‘Ansar Allah’. Është koha për të mësuar më shumë rreth kësaj lëvizjeje dhe për të fituar një kuptim më të thellë të asaj që po ndodh në Jemen.

Luftë e pandërprerë

Është shumë e vështirë të befasosh popullin e Jemenit me bombardime. Për shumë vite, një luftë e përgjakshme shpërtheu në rajon midis autoriteteve dhe kryengritësve Houthi. Situata u përkeqësua në vitin 2015 kur një koalicion arab i udhëhequr nga Arabia Saudite ndërhyri në konflikt. Sipas Qendrës së Jemenit për të Drejtat e Njeriut dhe Zhvillimin, mbi 10,000 civilë u vranë në vend në tre vjet luftime. Viktimat përfshinin pothuajse 2,000 gra dhe 2,500 fëmijë.

Në nëntor 2017, Arabia Saudite dhe aleatët e saj vendosën të mbyllin të gjitha portet tokësore, detare dhe ajrore të Jemenit. Si rezultat, vendi i shkatërruar iu nënshtrua një bllokade totale, e cila rezultoi në një fatkeqësi humanitare. Përveç atyre që vdiqën në fushën e betejës, mijëra vdiqën nga uria dhe kolera. Kur portet kryesore të vendit dhe ura ajrore për në Marib u zhbllokuan përfundimisht dhe jemenasit mundën të merrnin ndihmë humanitare, kjo nuk e zgjidhi plotësisht problemin. Deri më sot, më shumë se 70% e popullsisë ka ende nevojë për ndihmë humanitare.

Shfaqen Houthi

Jemeni u zhyt në kaos pas bashkimit të Jemenit të Jugut dhe Jemenit të Veriut në vitin 1990. Konflikti i sotëm filloi me një mosmarrëveshje midis sunitëve dhe shiitëve në vitin 2004. Në Saada, një qytet në veriperëndim të Jemenit, shiitët folën kundër autoriteteve sunite , të cilët thanë se i shtypnin për arsye fetare dhe ishin të korruptuar. Pakica fetare deklaroi se dëshironte pavarësinë dhe së shpejti filloi një kryengritje e armatosur.

Rebelimi u drejtua nga udhëheqësi i Imamit shiit Husein Badreddin al-Houthi, i cili u vra në fund të vitit 2004. Kjo është arsyeja pse luftëtarët e lëvizjes tani quhen “Houthis”. Megjithatë, zyrtarisht lëvizja quhet ‘Ensar Allah’ (‘Mbështetësit e Zotit’). Pas vdekjes së Huseinit, vëllai i tij Abdul-Malik al-Houthi mori postin e tij dhe luftimet vazhduan. Autoritetet jemenase i quajtën Houthis një “kolona të pestë pro-iraniane”.  Si kundërpërgjigje, lëvizja akuzoi establishmentin politik të Jemenit për tradhti dhe për shërbim të interesave të lëvizjes fetare vehabiste të Arabisë Saudite. Megjithatë, në vitin 2010 palët arritën të arrinin një marrëveshje dhe u vendos një armëpushim i shumëpritur. Por kjo nuk zgjati shumë.

Në 2010-2011, seria e ashtuquajtur Pranvera Arabe e kryengritjeve revolucionare u përhap në të gjithë Lindjen e Mesme, duke përfshirë edhe Jemenin. Mijëra banorë të zemëruar dolën në rrugë duke kërkuar dorëheqjen e presidentit Ali Abdullah Saleh, i cili kishte drejtuar vendin për 33 vjet. Për një kohë të gjatë, presidenti rezistoi dhe madje i mbijetoi një atentati, por përfundimisht u detyrua të jepte dorëheqjen. Në nëntor 2011, ndërsa ishte në Arabinë Saudite, Saleh dha dorëheqjen. Në shkurt 2012, Abdrabbuh Mansur Hadi pro-saudit u zgjodh President. Meqë ra fjala, pretendimet e Houthi-ve se Arabia Saudite ka ndërhyrë në punët e brendshme të Jemenit nuk janë aspak të pabaza.

Pranvera Arabe mbaron, lufta fillon

Dorëheqja e Saleh dhe ardhja në pushtet e një lideri të ri sigurisht që nuk i zgjidhën problemet e vendit. Përkundrazi, terroristët u bënë edhe më të fuqishëm dhe korrupsioni u rrit, ndërsa numri i të varfërve dhe të papunëve u rrit.

Në mes të urrejtjes dhe grindjeve civile, Houthi-t rrokën përsëri armët dhe këtë herë luftuan jo vetëm kundër autoriteteve, por edhe kundër militantëve të Al-Kaedës, partisë Al-Islah (versioni lokal i ‘Vëllazërisë Myslimane’), dhe radikalët e tjerë. Presidenti i sapozgjedhur, i cili nuk donte të krijonte një dialog me Houthis, vetëm i hodhi benzinë ​​zjarrit.

Si rezultat, në verën e vitit 2014, luftëtarët e Ansar Allah morën kontrollin e provincave veriore të Amran dhe Saada dhe i pastruan nga terroristët. Kur Houthis arritën në kryeqytetin, Sanaa, Hadi u detyrua të arratisej në Aden. Kur Aden u kap gjithashtu nga shiitët, presidenti i Jemenit iku në Arabinë Saudite.

Rastësisht, presidenti i përmbysur fillimisht ishte në anën e Houthis. Pavarësisht përpjekjeve të shumta të armiqve për të prishur aleancën e tyre, bashkëpunimi midis Saleh dhe Houthis dukej mjaft i fortë të paktën në atë kohë.

Arabia Saudite hyn në lojë

Fitoret e Houthis në fushën e betejës nuk e dëbuan Hadi vetëm nga vendi. Ata shkaktuan një reagim të fortë edhe në Arabinë Saudite. Në mars 2015, Mbretëria Saudite njoftoi fillimin e një operacioni ushtarak ndërkombëtar kundër organizatës Ansar Allah, të cilën ajo tani e shpalli një organizatë terroriste. Të bashkuar nga ideja e “shiafobisë”, u formua një koalicion arab që përfshinte Katarin, Emiratet e Bashkuara Arabe, Jordaninë, Bahreinin, Kuvajtin, Sudanin e Veriut, Egjiptin dhe Pakistanin.

Më vonë, përfaqësuesit e Programit Botëror të Ushqimit të OKB-së (WFP) fajësuan Riadin për krizën humanitare në Jemen. “Arabia Saudite duhet të financojë 100 për qind [të nevojave] të krizës humanitare në Jemen”, tha drejtori ekzekutiv i WFP, David Beasley. “Ose ndaloni luftën ose financoni krizën. Opsioni tre është, bëjini të dyja.”

Fundi i aleancës Saleh-Houthi

“Edhe kjo do të kalojë”  besohet se këto fjalë janë gdhendur në unazën e mbretit Solomon. Dhe edhe një herë shprehja rezultoi e vërtetë. Saleh dhe Houthis – të cilët dikur kishin luftuar krah për krah kundër ndërhyrjes së huaj dhe autoriteteve – përfundimisht u bënë armiq të ashpër. Megjithatë, kjo nuk ishte aspak befasuese. Ish-presidenti ishte i etur për të rimarrë pushtetin dhe i trajtoi Houthi-t vetëm si aleatë të situatës.

Në nëntor 2017, lëvizja Ansar Allah u përpoq të arrestonte Saleh dhe familjen e tij. Në atë kohë, palët arritën të arrinin një marrëveshje. Por më pas, mes palëve shpërtheu një konflikt i armatosur. Saleh i quajti Houthis “rebelë” dhe i akuzoi ata për nxitje të një lufte civile. Ai gjithashtu i bëri thirrje Arabisë Saudite që të heqë bllokadën dhe të fillojë dialogun.,Luftimet morën jetën e qindra njerëzve nga të dyja palët. Vetë Saleh u vra.

Konkluzioni

Jemenasit nuk janë të huaj ndaj luftës dhe bombardimeve. Ata i rezistuan presionit të vendeve fqinje dhe, me ndihmën e Iranit, u bënë më të fortë në aspektin ushtarak. Pavarësisht armëve moderne dhe investimeve të konsiderueshme në këtë përpjekje, koalicioni anti-Houthi nuk ka qenë në gjendje të mposht Ansar Allah. Grupi madje arriti të organizojë njësi të mbrojtjes raketore, të sulmojë një zonë pranë aeroportit ndërkombëtar të Riadit dhe të godasë bazat ushtarake saudite. Dhe tani Houthi-t e Jemenit po sfidojnë Shtetet e Bashkuara dhe Izraelin./gazetaimpakt/rt

 

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne