Australia do të emërojë një këshilltar special për hetimin e vdekjeve të personelit të ndihmës në Gaza

Australia ka thënë se do të emërojë një këshilltar special për të punuar me Izraelin për të siguruar “transparencë” në një hetim mbi një sulm ajror izraelit në Gaza që vrau shtatë punonjës të ndihmave, duke përfshirë një australian. Ministrja e Jashtme Penny Wong tha se Australia kërkon përgjigje të hollësishme se si punonjësit e ndihmës nga Kuzhina Qendrore Botërore me bazë në SHBA u vranë nga forcat izraelite të hënën e kaluar.

Grupi përfshinte shtetasin australian 43-vjeçar Lalzawmi “Zomi” Frankcom, si dhe punonjës britanikë, palestinezë, polakë dhe amerikano-kanadezë. Wong u tha gazetarëve se informacioni rreth sulmit të ofruar deri më tani nga Izraeli nuk ishte i mjaftueshëm dhe se qeveria australiane dëshiron “personin e saj të kualifikuar” për të monitoruar hetimin.

“Qeveria do të emërojë një këshilltar të posaçëm me të cilin kemi kërkuar që izraelitët të punojnë, në mënyrë që të mund të këshillohemi për përshtatshmërinë e procesit,” tha Wong. “Ne duam të kemi besim të plotë në transparencën dhe përgjegjshmërinë e çdo hetimi. Ushtria okupuese izraelite tha se shkarkoi dy oficerë për vrasjen e punonjësve të ndihmës në Gaza. Wong tha se detajet e këshilltarit special do të shpallen në “të ardhmen shumë të afërt”. Kryeministri australian Anthony Albanese kërkoi “përgjegjësi të plotë” për vrasjen e Frankcom, gjatë një bisede telefonike me kryeministrin okupues izraelit Benjamin Netanyahu.

Albanese tha se sulmi në WCK vetëm do të shtonte shqetësimet ndërkombëtare për “humbjen e jashtëzakonshme të jetëve” në Rripin e Gazës. Ai tha se ai “i përcolli kryeministrit Netanyahu në terma shumë të qartë se australianët ishin të indinjuar nga kjo vdekje, nga kjo tragjedi, e këtij australiani të shkëlqyer”. “Unë shpreha zemërimin dhe shqetësimin e Australisë për vdekjen e Zomi Frankcom,” tha Albanese.

Ndërkohë, Netanyahu ka lëshuar një koment publik, duke thënë se incidente të tilla kanë ndodhur në kohë lufte. Sipas Albanese, kryeministri izraelit “e ka pranuar përgjegjësinë” për ngjarjet. “Ne duhet të kemi përgjegjësi për mënyrën se si ka ndodhur dhe ajo që nuk është mjaft e mirë janë deklaratat që janë bërë, duke përfshirë se ky është vetëm një produkt i luftës”, theksoi kryeministri australian.

“Kjo është kundër ligjit humanitar e drejta ndërkombëtare humanitare e bën shumë të qartë se punonjësit e ndihmës duhet të jenë në gjendje të ofrojnë atë ndihmë dhe atë ndihmë pa kërcënimin e humbjes së jetës së tyre”, shtoi ai./gazetaimpakt/ english.almayadeen.net

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne