Autoritetet palestineze: Të burgosurit e Gazës po përballen me torturat më të ashpra, Izraeli i mohon akuzat

Izraeli po imponon disa nga torturat më të ashpra ndaj të burgosurve që ka arrestuar gjatë pushtimit të vazhdueshëm dhe të egër të Gazës, thonë autoritetet palestineze. Ministria palestineze për të burgosurit dhe çështjet e ish-të burgosurve tha në një deklaratë të shtunën se palestinezët e arrestuar në Gaza që nga fillimi i pushtimit izraelit në territor më 7 tetor kanë qenë subjekt i formave të ndryshme të torturës brenda burgjeve dhe qendrave të paraburgimit sekret të regjimit.

Ministria tha se regjimi izraelit ka refuzuar të bashkëpunojë me organizatat ndërkombëtare, përfshirë Komitetin Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq, që po kërkojnë të marrin më shumë informacion për të burgosurit palestinezë. Ai tha se izraelitët kanë përfunduar marrjen në pyetje të shumë prej të arrestuarve në Gaza, por ende refuzojnë t’i lirojnë ata. Deklarata u bëri thirrje organizatave ndërkombëtare që të ushtrojnë më shumë presion mbi Izraelin për ta detyruar atë të lejojë grupet e të drejtave dhe avokatët të vizitojnë burgjet e tij.

Ai vjen pasi kanali i lajmeve me bazë në SHBA, CNN publikoi një raport në fillim të këtij muaji që tregonte se palestinezët e zënë rob gjatë pushtimit të Gazës nga Izraeli kanë qenë subjekt i torturave në burgun Sde Teiman të regjimit. Raporti citonte informacione nga burime brenda burgut të atëhershëm, që ndodhej në shkretëtirën Negev pranë Gazës në jug të Palestinës së pushtuar, duke treguar se të burgosurit janë abuzuar sistematikisht atje pasi janë ndaluar, lidhur sytë dhe janë detyruar të mbajnë pelena gjatë kohës së paraburgimit.

Kjo vjen pasi ministri i Sigurisë Kombëtare i Izraelit Itamar Ben-Gvir bëri thirrje së fundmi për ekzekutimin e të gjithë palestinezëve të arrestuar në Gaza në vend që të mbahen në burgjet e regjimit. Izraeli ka vazhduar agresionin e tij ndaj Gazës, pavarësisht përpjekjeve të pandërprera rajonale dhe ndërkombëtare që synojnë arritjen e një armëpushimi në territor. Gati 36,000 njerëz, shumica prej tyre gra dhe fëmijë, janë vrarë nga Izraeli në Gaza në më shumë se tetë muaj luftë. Lufta filloi pasi lëvizja e rezistencës palestineze Hamas kreu një operacion të paprecedentë ushtarak në zonat e kontrolluara nga Izraeli afër Gazës, duke vrarë rreth 1200 kolonë dhe forca ushtarake. /GazetaImpakt/presstv

 

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne