Berat Buzhala mbron degjeneratat e Dokufest; sulmon komunitetin musliman te Prizrenit me mercenarin Vullnet Krasniqi

Dje me date 11 gusht 2023 në Prizren është protestuar kundër një performance të realizuar në hapje të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit të Shkurtër dhe Dokumentar, Dokufest, që mbahet në të njëjtin qytet.

Thirrja për protestë është bërë nga Këshilli i Bashkësisë Islame të Prizrenit i cili ka protestuar skenat me pederaste, pedofile dhe rrospie qe kane shoqeruar kete festival.

Qytetarët janë mbledhur në Sheshin Shatërvan dhe kanë mbajtur në duar mbishkrimet: “Dokufest i keq”, “Jo degjenerimit”, “Drogën larg fëmijëve tanë”, “Prizreni, qytet i historisë”, e tjera.

Protesta e qytetareve te Prizrenit eshte provokuar kur në nisje të edicionit të festivalit, grupi kanadez “Peaches”, e ka realizuar një performancë në mbrojtje të pederasteve dhe lezbikeve, por edhe të fenomeneve te tjera perverse qe axhenda LGBTQ-iste promovon ne Ballkan.

Skenat ne dokufest i ngjanin nje orgjie masive me pederaste dhe lezbike por organizatorët e festivalit u kanë thënë mediave lokale në Kosovë, se në hapje kanë marrë pjesë vetëm personat që kanë pasur bileta, dhe të gjithë kanë qenë mbi moshën 18-vjeçare.

Protesta e qytetareve te Prizrenit kunder propagandes perverse qe hap dokufest me sponsorizim nga regjimet perendimore ka nxitur katolikun Berat Buzhala qe te dergoje mercenarin e tij Vullnet Krasniqi dhe kameramanin Arber Latifi qe te provokojne qytetaret e revoltuar. Gjate provokimeve kunder protestueseve, Vullnet Krasniqi eshte perzene nga qytetaret e revoltuar. Kjo ka mjaftuar per vene ne levizje mercenaret qe Amerika mban me para ne Kosove. Organizatat e Sorosit dhe ambasades amerikane kane nisur te terrorizojne me deklarata qytetaret e Prizrenit qe kane refuzuar pederastine dhe pedofiline.

Ndaj perzenies qe i eshte bere zarit Vullnet Krasniqi, Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës (AGK), ka pretenduar në një reagim se ka ndodhur një sulm ndaj ekipit të portalit Nacionale, gazetarit Vullnet Krasniqi dhe kameramanit, Arbër Latifi.

“Ky është një sulm i papranueshëm dhe kërcënim serioz për sigurinë e gazetarëve. AGK-ja, kërkon nga Policia arrestimin e menjëhershëm të sulmuesve dhe përballjen e tyre të menjëhershme me drejtësinë”, shkroi AGK në Facebook.

Mercenari Lulzim Peci, drejtori i institutit KIPRED, i eshte versulur me egersi Islamit dhe muslimaneve kosovare duke i shpallur protestuesit agresive me orientim fondamentalist islamik në Kosovë.

Në profilin e tij në “Facebook”, Lulzim Peci ka kerkuar denime me burg sikur ato qe bente regjimi i Sllobodan Milloshevicit kunder shqiptareve. Ai ka shkruar se autorët e sulmit duhet të nxjerrën para drejtësisë.

“Se pari shpresoj se gazetari Vullnet Krasniqi dhe kameramani i Nacionales nuk kane pesuar lendime fizike. Ky sulm ndaj gazetareve te Nacionales eshte edhe nje tregues per ate se deri ku ka mberrite agresiviteti i individeve dhe grupeve me orientim fondamentalist islamik ne Kosove. Me asnje kusht nuk bene qe te lejohet qe ky akt i dhunshem te kaloj pa u denuar rende nga organet e drejtesise! Poashtu, edhe Policia e Kosoves duhet te njoftoj opinionin se Bashkesia Islame e Prizrenit a ka kerkuar leje per proteste dhe a ju ka dhene e njëjta”, ka shkruar Peci.

Më herët, për sulmin kanë reaguar edhe nënkryetarja islamofobe e Partisë Demokratike të Kosovës, Vlora Çitaku dhe zëdhënësja politike e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Sibel Halimi.

Protesta e djeshme kunder pederastise, pedofilise dhe droges në Prizren ishte ftuar edhe nga kryeimami i BIK-ut në Prizren, Besim Berisha. Në këtë protestë, janë dëgjuar thirrjet islame “Allahu akber”, thirrje qe kane acaruar mercenaret islamofobe te ambasades amerikane ne Prishtine.

 

Berat Buzhala i cili kerkohet per mbeshtetje te terrorizmit ne Turqi, ja ka arritur qe te sulmoje edhe njehere komunitetin musliman te Kosoves sikur ka bere edhe ne te kaluaren.

 

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne