Izraeli i shpall lufte Iranit, ndersa kthen Edi Ramen ne Sadam Huseinin e Ballkanit

Hamza Kombinati

Sulmi qe regjimi fashist i Izraelit beri kunder ambasades iraniane ne Damask te Sirise ne 1 prill 2024, kunderpergjigja iraniane ndaj Izraelit ne 13 prill dhe sulmi izraelit kunder Iranit ne 19 prill 2024, ka detyruar makinerine ushtarake dhe diplomatike zioniste qe te shtyje per lufte te gjithe aleatet e Izraelit ne bote. Lufta kunder Iranit nuk eshte vetem me arme por edhe me propagande. Irani luftohet nga regjimi kolonizator zionist pasi Republika Islamike mbron Islam dhe popullin e shtypur te Palestines.

Ne Republiken e Shqiperise, ambasadorja sovjetike izraelite Galit Peleg, e cila perpara date 13 prill perdorte ambasaden e saj per te sulmuar palestinezet dhe treguar Izraelin si nje shtet qe nuk ka probleme me muslimanet, pas date 13 ka hedhur ne ofensive te gjithe agjenturen qe Izraeli ka instaluar ne Tirane tanime kunder Iranit. Qe prej vitit 2012 kur ambasada zioniste u hap ne Tirane, Izraeli ka lobizuar me politikanet shqiptare filo-zioniste qe te qendrojne ne krah te Izraelit, duke mbeshtetur agresionin e tij kunder Iranit, Palestines dhe gjithe botes se Islamit. Qe prej instalimit te ambasades zioniste ne Tirane, Shqiperia eshte kthyer ne nje vend qe zyrtarisht persekuton muslimanet. Regjimi i Edi Rames ka krijuar policine fashiste te antiterrorit, misioni i te ciles eshte burgosja dhe persekutimi i muslimaneve qe kritikojne Izraelin, dhe me mbeshtetjen amerikane, Shqiperia ka ndryshuar ligjet e saj, duke i klasifikuar sektore te tere te shoqerise muslimane shqiptare si terroriste. Pas hapjes se ambasades izraelite, Shqiperia u kthye ne baze te terrorizmit nderkombetar duke strehuar ne vend armaten muxhahedine iraniane dhe ne shtator 2022 regjimi i Benjamin Netanjahut bindi qeverine e Edi Rames qe te prishi marredheniet diplomatike me Iranin dhe deboje ambasaden iraniane nga vendi.

Diplomacia zioniste, e cila qe nga tetori i vitit 2023 eshte duke kryer gjenocid kunder palestinezeve ne Gaza dhe Bregun Perendimor, eshte munduar te krijoje idene se rreziku botes i vjen nga Irani dhe jo nga regjimi kolonialist i Tel Avivit. Ne faqen e ambasades cifute te Tiranes, ambasadorja Galit Peleg dhe stafi i saj mundohen te krijojne idene se Irani eshte ne lufte me Evropen dhe ne vecanti me Shqiperine. Cifuterit e Tiranes i kerkojne evropianeve dhe shqiptareve qe te listojne si organizate terroriste ushtrine iraniane dhe Korpusin e Gardës Revolucionare Islamike (KGRI).

Ambasada izraelite sulmon Hamasin dhe Hezbollahun duke i treguar si dege te Republikes Islamike te Iranit dhe kerkon qe te trembi boten dhe shqiptaret me mitin e te “keqes” iraniane, palestineze, libaneze dhe islamike.

Perpjekja e ambasades cifute ne Tirane per te perhapur panik dhe bej shqiptaret qe te dalin ne krah te Izraelit mund te shihet ne nje postim te date 19 prill, kur ambasada cifute ka postuar nje harte ku tregon vendet qe jane goditur nga “terrorizmi i regjimit iranian”. Ne harten e postuar, Shqiperia tregohet si vend i rrezikuar nga Irani.

Ambasadorja sovjetike Galit Peleg e permendi kete gje edhe ne emisionin Zona Zero te Milaim Zekes. Pyetjes se gazetarit i cili tha:

“A është Shqipëria në rrezik pasi opozicioni iranian është mikpritës nga Shqipëria? Ne e dimë se ata sulmuan vendet tona të qeverisë. A është Shqipëria në rrezik?”

Ambasadorja Peleg ju pergjigje:

“Siç thatë, Shqipëria është në rrezik. Shqipëria u sulmua teknologjikisht nga Irani. Shqipëria është objektivi i Iranit. Nëse raketat do të lëshohen, ato do të arrijnë këtu. Izraeli është i mbrojtur. Por nëse ne e humbim luftën, e cila është një luftë për komunitetin ndërkombëtar, Shqipëria është në rrezik. Keni pësuar një sulm kibernetik, por mund të përballeni me sulme të tjera në të ardhmen. Shpresoj që Izraeli të paguajë çmimin për BE-në dhe shpresoj që BE të bëhet e zgjuar për të dënuar Iranin. Do të ishte mirë që BE të jetë e vendosur kundër Iranit, jo vetëm me fjalë, por të vendosë sanksione kundër Iranit, të shkatërrojë sektorët e tij strategjikë, ato bërthamore, dronët etj.”

Deklaratat urrejtje-nxitese dhe panik-perhapese te ambasadores cifute ne Tirane jane pasuar me nje sere deklaratash nga zyrtaret e Shqiperise dhe Kosoves. Ministri vllah i Mbrojtjes se Shqiperise, Niko Peleshi ndersa denoi kunderpergjigjen iraniane kunder sulmit izraelit, ne date 17 prill 2024 deklaroi perpara Shtabit të Përgjithshëm të Forcave te Armatosura te Shqiperise se:

“Kemi ndjekur së fundi zhvillimet në Lindjen e Mesme, sulmin e paprecedentë të Iranit ndaj Izraelit. Natyrisht ne qëndrojmë dhe jemi pranë Izraelit në këto ditë të vështira dhe duhet thënë që Irani është një agresor jo vetëm ndaj Izraelit. Ne e kemi përjetuar edhe vetë para rreth dy vitesh një sulm hibrid kibernetik ndaj sistemeve tona digjitale, i cili ka qenë jo i lehtë për t’u përballuar, por me mbështetjen e partnerëve tanë, por edhe të kapaciteteve tona mbrojtëse kemi arritur të shmangim më të keqen. Por këto sulme janë një sfidë e vazhdueshme”.

“Irani nuk ka qenë në strategjinë tonë të mbrojtjes kombëtare një kërcënim, por sot po flasim për sulme të përjetuara nga Shqipëria. Kemi ndërprerë marredhëniet diplomatike me Iranin gjë që tregon që natyra e kërcënimeve ka ndryshuar”.

Deklarata e Peleshit qe Irani perben rrezik per Shqiperine eshte ndjekur nga denoncimi i ministrit te jashtem Igli Hasani dhe kryeministrit Edi Rama per sulmin iranian ndaj Izraelit. Kunderpergjigja e Iranit u denoncua edhe nga presidentja sorosiste e Kosoves Vjosa Osmani. Keto qendrime pro-izraelite dhe anti-islamike te politikaneve shqiptare jane postuar nga aparatciket e ambasades izraelite ne Tirane ne faqen izraelisot.com, faqet ne twitter dhe facebook te Izraelit dhe ne portalet e fanatikeve evangjeliste dhe pro-zioniste te Tiranes.

Sulmi mediatik ndaj kunderpergjigjes iraniane kunder agresionit izraelit eshte bere edhe nga muxhahedinet iraniane te Manzes te cilet nga kampi i tyre paraushtarak ne Shqiperi kryejne sulme kibernetike dhe terroriste kunder Republikes Islamike. Faqet e MEK-ut online sikur Iran Probe dhe NCR-Iran kane vazhduar sulmet e tyre kunder Iranit ne mbeshtetje te padroneve te tyre, Izraelit dhe Shteteve te Bashkuara te Amerikes.

Por sulmi iranian kunder Izraelit i dates 13 prill ku Irani dergoi mbi 300 drone dhe raketa kunder Izraelit, duke arritur qe te godasi me raketa ballistike dhe hipersonike bazat ushtarake te Nevatimit dhe Ramonit, i tregoi botes por edhe regjimit filo-zionist te Edi Rames, qe ndersa regjimi izraelit nuk arriti te mbrohet dot nga Irani, Shqiperia e cila eshte nje republike hajduterish dhe droge, nuk ka asnje mundesi qe te ruhet nga nje sulm ushtarak iranian.

Deri me tani, kryeministri Edi Rama ka refuzuar me arrogance qe te kthej Shqiperine ne nje vend normal dhe paqesor, sikur ishte vendi perpara ardhjes se Rilindjes ne pushtet. Duke strehuar muxhahedinet iraniane ne vitin 2016, Rama dhe ministrat e tij, nuk arriten te kuptojne vallen ku ata po e fusnin Shqiperine. Rama dhe ministrat e tij mendonin se duke strehuar terroristet muxhahedine, ai dhe soji i tij do shpetonin nga amerikanet per krimet e tyre.

Burgosja dhe perndjekja ne mase e ministrave te Edi Rames ne muajt e fundit nga SPAK-u ka treguar qe Amerika dhe Izraeli, Shqiperine e Rilindjes e kane perdorur si nje prostitute. Rama perdoret per te sulmuar Iranin, per te burgosur ne mase muslimanet, per te vjedhur dhe shkaterruar ekonomine shqiptare, per ti dhene Izraelit sigurine kibernetike te vendit dhe dhuruar miliona dollare shqiptare regjimit te Tel Avivit; dhe ne fund amerikanet e fusin ne burg Ramen dhe zagaret qe qendrojne pas tij.

Propaganda me e fundme e ambasades izraelite ne Tirane kunder Iranit, eshte pjese e politikave qe shteti zionist luan me Shqiperine qe prej vitit 2012 kur regjimi zionist hapi ambasaden e tij ne Tirane. Sali Berisha i cili ne 2012 hapi ambasaden ne Tirane me rusin Avigdor Liberman sot eshte shpallur non-grata nga amerikanet dhe zionistet. Ministri i Brendshem Saimir Tahiri i cili i priti me krahehapur muxhahedinet ne 2016 eshte denuar me burg dhe shpallur i padeshiruar nga amerikanet.

Sadam Huseini duke u varur ne litar nga mbeshtetesit e Iranit ne Bagdad.

Kryeministri Edi Rama qe e ka kthyer Shqiperine ne nje vend armiqesor me Iranin, nuk arrin te kuptoj nje gje. Zionistet do e perdorin ate sikur perdoren edhe Sali Berishen dhe nje dite do e djegin. Por Edi Rama harron dicka. Me sulmin e dates 13 prill 2024, Irani i tregoi botes qe kur siguria e tij cenohet, Republika Islamike kunderpergjigjet. A do ti vendosi frere Edi Rama bandes muxhahedine te Manzes dhe te deradikalizoje kultin e Maryam Rajavit apo do te vendosi te luaj Sadam Huseinin per amerikanet dhe Izraelin?

Edi Rama e ka shume mire parasysh sesi perfundoi Sadam Huseini. Amerikanet e varen Sadamin me duart e iranianeve ne Bagdad.

Edi Rama, si nje pinjoll i regjimit komunist te Enver Hoxhes qe eshte, duhet ta dije diktumin e Marksit, qe “Historia perserit vetveten. Njehere si tragjedi dhe me pas si tragji-komedi.” Rama ben mire te mesoj nga historia dhe ta distancoje veten dhe regjimin e tij nga Izraeli dhe muxhahedinet.

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne