SI IU HOQ NENSHTETESIA ÇAMEVE- KOMUNIZMI!!

Nga Azem Kovaçi
‘Çeshtja’ e pa qene Himariote/’minoritare asht ma e qene/njohur/nderkombetarizuar….se sa gjenocidi me fakte te pakontestueshme kunder çameve!
Bej çudi me disa çam qe promovojne “rilindjen” e Rames… e cila nuk ka bere asgje per Çamerine …ne fakt po e gropos edhe ma shume çeshtjen e pazgjidhur Çame…
Edhe Çam ..edhe komunist….sikur nuk shkon!!! Sepse te dashur vellazer çam….
Nese greket bene gjenocidin dhe spastrimin etnik te muslimaneve Shqiptare….
Enver Hoxha dhe komunizmi…u dha çameve me force nenshtetesine Shqiptare…qe defakto u hapi rrugë grekeve per tu hequr juve te dashur vellezer Çam nenshtetesine greke…kur akoma njiheshit si nenshtetas grek me kombesi Shqiptare!
ME FJALE TE TJERA…
Autoritetet komuniste shqiptare me Enver Hoxhen ne krye ua bene shqiptarëve çamë shtetësinë shqiptare të detyrueshme. Pra, kjo i hapi rrugën Greqisë që më pas të miratonte ligje në vitin 1953 dhe 1954, duke shpallur të gjitha tokat dhe pronat e shqiptarëve çamë të braktisura dhe për këtë arsye do të konfiskoheshin, të cilat ishin si shtesë e ligjit të luftës greke të vitit 1940, i cili është ende në fuqi.
Për rrjedhojë, shqiptarëve çamë iu hoq shtetësia greke dhe u dëbuan nga toka dhe pronat e tyre.
Ne fakt regjimi komunist u persekutoi juve me shume se kedo tjeter ne jug….perhapi edhe dogma perçmuese kunder jush..sikur ju ishit te dores dyte….
Prandaj te dashur vellezer Çam e Shqiptare ne pergjithesi….komunizmi edhe pse ka marre forma/ngjyra tjera keto 30 vjet….prape antishqiptar asht ne thelb…./gazetaimpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne