Billbordet e grupit paraushtarak Wagner po hiqen në kryeqytetin rus

Tensionet midis Moskës dhe grupit paraushtarak u rritën pasi Prigozhin akuzoi forcat ruse për sulm ndaj mercenarëve të tij

Billbordet e grupit paraushtarak Wagner po hiqen në kryeqytetin rus Moskë, sipas raportimeve të mediave, transmeton Anadolu.

Në rrjetet sociale janë shfaqur video të punëtorëve të qytetit që heqin tabelat që promovojnë Grupin Wagner.

Presidenti rus Vladimir Putin akuzoi shefin e Wagnerit, Yevgeny Prigozhin, për “tradhti” pasi luftëtarët e tij në Ukrainë kaluan në qytetin rus të Rostovit sot herët.

Tensionet midis Moskës dhe grupit paraushtarak u rritën pasi Prigozhin akuzoi forcat ruse për sulm ndaj mercenarëve të tij.

Rusia i mohoi këto akuza të premten vonë dhe lëshoi urdhra arresti për Prigozhinin.

Prigozhin, në muajt e fundit, ka akuzuar vazhdimisht Rusinë se nuk e furnizon me armë të mjaftueshme grupin paraushtarak që ka luftuar përkrah ushtrisë ruse në Ukrainë./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne