Dëshmia e fakteve: Bombardimi i spitalit të Gazës, nuk është hera e parë që Izraeli ka në shënjestër spitale

Nga stafi i Presstv

Ndërsa mjekët dhe infermierët po trajtonin pacientët e plagosur rëndë në Spitalin Arab Al-Ahli në Rripin e rrethuar të Gazës të martën në mbrëmje, një shpërthim masiv ndodhi në kompleksin spitalor.

Pak çaste më vonë, grumbuj trupash të pajetë ishin shtrirë të shpërndarë në të gjithë kompleksin, ndërsa punonjësit e shpëtimit u përpoqën me dëshpërim të lëviznin të plagosurit dhe të mbanin gjallë ata që po merrnin frymën e fundit.

Pamjet e shpërndara në internet treguan kaos dhe rrëmujë dhe shtëllunga tymi që ngriheshin nga ndërtesa e spitalit, me një numër fillestar të vdekjeve që ishte 500. Numri që atëherë ka shkuar në më shumë se 800.

Duke mbajtur një konferencë për shtyp jashtë spitalit, mes trupave të pajetë dhe mbetjeve të viktimave të sulmit ajror izraelit, mjekët u shfaqën dukshëm të tronditur nga shpërthimi, por u vendosën një front të guximshëm.

“Ne po kryenim një operacion në spitalin Baptist kur ndodhi një shpërthim i fortë dhe tavani ra në sallën e operacionit…Kjo është një masakër”, tha Ghassan Abu Sitta, një mjek i lidhur me “Mjekët pa Kufij”, gjatë konferencës, sipas raportimeve të medias.

Në ne mesin e të vrarëve ishin njerëz të zhvendosur brenda vendit që ishin strehuar në spital. Ata u zhvendosën pas urdhrave të evakuimit të regjimit izraelit dhe bombardimeve të autokolonave ushtarake.

Regjimi izraelit ka refuzuar të pranojë përgjegjësinë për sulmin, duke ia hedhur fajin grupit të rezistencës së Xhihadit Islamik me bazë në Rripin e Gazës. Grupi ka mohuar me forcë çdo rol në të.

Presidenti amerikan Joe Biden, i cili zbarkoi në Tel Aviv të mërkurën në mëngjes, e quajti masakrën një “shpërthim” dhe i bëri jehonë narrativës izraelite se autori ishte “një palë tjetër”.

Përfaqësuesit e BE-së, Gjermanisë, Francës dhe disa vendeve të tjera perëndimore kanë kërkuar një hetim mbi incidentin, pa përmendur regjimin e Tel Avivit si autor.

Përkatësisht, nuk është hera e parë që regjimi pushtues bombardon spitale.

Spitalet në shënjestër, të dëmtuar këtë javë

Në javën e kaluar, zyrtarët e regjimit izraelit sulmuan shumë qendra të kujdesit shëndetësor dhe vranë një numër mjekësh si në Rripin e Gazës ashtu edhe në Bregun Perëndimor të pushtuar, sipas raporteve të shumta.

Më 12 tetor 2023, në Gaza, një çift burrë-grua, anesteziologe dhe mjek u vranë me fëmijët e tyre nga raketat izraelite. Një ditë më vonë, rezidenca e një anëtari të stafit të Ndihmës Mjekësore për Palestinezët (MAP) u bombardua nga forcat izraelite.

Në të njëjtën ditë, më 13 tetor, Spitali i Fëmijëve i Durrahut u bombardua me municione me fosfor të bardhë të ndaluar ndërkombëtarisht u lëshuan nga forcat izraelite. Municionet e ndaluara janë përdorur gjerësisht nga forcat e regjimit si në Rripin e Gazës ashtu edhe në Libanin jugor.

Gjithashtu më 13 tetor, Spitali Al Awda në qytetin Jabalia, në provincën veriore të Gazës, u detyrua të evakuohej nga ushtria izraelite, pavarësisht se kishte shumë pacientë ngjendje kritike ishin duke u trajtuar atje.

Më 14 tetor, Spitali Field Jordan në Gaza u sulmua dhe u dëmtua rëndë nga bombardimet pa dallim të forcave izraelite dhe u bë plotësisht jofunksional.

Të njëjtën ditë, Gjysmëhënës së Kuqe Palestineze u urdhërua nga ushtria izraelite që të evakuonte spitalin Al-Quds në Gaza, duke i lënë pacientët, duke përfshirë gra dhe fëmijë të plagosur, të kujdeseshin vetë.

Në mënyrë të ngjashme, Spitali Al Shifa, Qendra Mjekësore Al-Wafa dhe Spitali Abu Youself al-Najjar gjithashtu u detyruan të evakuohen, dhe spitali Abu Youself al-Najjar madje u dëmtua nga bombardimet izraelite.

Në qytetin e Gazës, të njëjtën ditë, sulmet ajrore izraelite shënjestruan dhe dëmtuan Spitalin Al-Kuds, ku qindra familje po strehoheshin nga sulmi ajror.

Hamasi dënoi thirrjet izraelite për evakuimin e spitaleve, duke i bërë thirrje OKB-së dhe institucioneve të tjera relevante ndërkombëtare që të ndërhyjnë urgjentisht për të ndaluar “planet e Izraelit për të shënjestruar spitalet, stafin mjekësor dhe institucionet e tjera që punojnë në fushën humanitare”.

Spitale, mjekë dhe krime lufte

Mbulimi klasik izraelit dhe pretendimet e paargumentuara se ata nuk sulmojnë spitalet nuk mbajnë ujë pasi regjimi ka qenë përgjegjës për shumë sulme të tmerrshme ndaj spitaleve në të kaluarën.

Në vitin 2006, rrethimi izraelit i Gazës dhe sulmet ndaj termocentraleve i bënë praktikisht të pamundura kushtet për punën në spital, duke vënë në rrezik jetën e mijëra pacientëve.

Situata është përkeqësuar që nga agresioni i vitit 2008 dhe 2009 kur spitalet u bënë një objektiv i drejtpërdrejtë. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, gjysma e 122 objekteve shëndetësore u gjetën të dëmtuara dhe të shkatërruara gjatë kësaj periudhe.

Në përgjithësi, 15 nga 27 spitalet e Gazës dhe 41 qendra të kujdesit shëndetësor parësor pësuan dëmtime dhe 29 autoambulanca u dëmtuan ose u shkatërruan pjesërisht.

Pasi Spitali Al-Kuds u bombardua, snajperët izraelitë qëlluan civilët palestinezë që po iknin dhe mjekët evakuuan pacientët nën zjarrin e tyre në spitalin Al-Shifa.

Regjimi izraelit i justifikoi këto sulme të shëmtuara me gënjeshtra se janë hedhur raketa nga spitalet, për të cilat nuk ka dhënë asnjë provë dhe që nuk është konfirmuar nga asnjë organizatë ndërkombëtare.

Pasojat e këtyre krimeve u ndjenë edhe pas konfliktit, pasi Spitali Special i Fëmijëve Abdel Aziz Rantisi pa një rritje të rasteve të kancerit të gjakut dhe Spitali Al-Shifa pati një rritje prej 60 për qind të fëmijëve me defekte të lindura.

Në agresionin izraelit të vitit 2014, kati i tretë i spitalit Al-Aksa në Deir al-Balah, i cili strehonte një njësi të kujdesit intensiv dhe dhoma operacioni, u godit nga bombardimet e tankeve izraelite, duke vrarë pesë persona dhe duke plagosur më shumë se 40 të tjerë.

Dy ditë më vonë, Izraeli bombardoi gjithashtu spitalin Al-Wafa në Gaza, duke pretenduar rrejshëm se ishte një qendër komanduese e Hamasit. Fatmirësisht, askush nuk u lëndua sepse pacientët dhe stafi mjekësor ishin larguar nga objekti para sulmit.

Spitali Al-Shifa ishte gjithashtu në shënjestër me të njëjtat pretendime të rreme, të cilat mjeku norvegjez Mads Gilbert i kundërshtoi, duke deklaruar se ai ishte në ndërtesë dhe nuk pa asnjë anëtar të Hamasit.

Në fund të dhjetorit 2020, avionët luftarakë izraelitë lëshuan pesë raketa në Qendrën e Personave me Aftësi të Kufizuara, Spitalin e Fëmijëve Mohammad Al-Durrah dhe Shkollën Shuhada, të gjitha të vendosura në lagjen At-Tuffah të qytetit të Gazës.

Kur raketat goditën spitalin e fëmijëve, 16 fëmijë palestinezë ishin atje, duke përfshirë tre në njësinë e kujdesit intensiv, duke shkaktuar frikë dhe tronditje tek fëmijët e sëmurë.

Infermieret dëshmuan se shpërthimi i madh që tronditi ndërtesën dhe theu xhamat, shkaktoi panik dhe prindërit ishin të frikësuar deri në atë pikë sa filluan të merrnin fëmijët e tyre të sëmurë dhe të vraponin për t’u mbrojtur drejt dhomave më të sigurta.

Qendra e Gazës për Personat me Aftësi të Kufizuara, ku strehoheshin 60 studentë me aftësi të kufizuara të moshës 14 deri në 28 vjeç, gjithashtu u përball me një përvojë të ngjashme.

Sipas të dhënave të OKB-së, sulmet ajrore izraelite kundër Gazës gjatë pandemisë dëmtuan gjashtë spitale dhe nëntë qendra të kujdesit shëndetësor parësor, ndër infrastrukturat e tjera civile.

Laboratori kryesor COVID-19 i Gazës dhe zyrat e Ministrisë së Shëndetësisë palestineze u goditën gjithashtu dhe të paktën dy mjekë të shquar u vranë.

Viktimat përfshinin Moeen Al-Aloul, neurolog i ministrisë së shëndetësisë dhe Ayman Abu Alouf, konsulenti i mjekësisë së brendshme që drejtonte ekipin COVID-19 në Spitalin Al-Shifa.

Para bombardimeve në spitalin e Gazës

Përpara bombardimit të së martës në një spital, mjekët në Rripin e Gazës kishin paralajmëruar se mijëra persona ishin në prag të vdekjes mes mungesës akute të karburantit dhe furnizimeve të tjera bazë për shkak të bllokadës izraelite.

Edhe Kombet e Bashkuara paralajmëruan se spitalet do të mbaronin karburantin e gjeneratorit brenda dy ditësh, gjë që do të rrezikonte jetën e mijëra pacientëve të plagosur në sulmin ajror izraelit.

Termocentrali i vetëm bregdetar u mbyll për shkak të mungesës së karburantit pasi regjimi izraelit mbylli territorin 40 kilometra pas operacionit Stuhia AL-Aksa nga rezistenca e Hamasit javën e kaluar.

Shumë prej tyre ishin strehuar në spitalet me bazë në Gaza – Spitali Arab Al-Ahli, Spitali Shifa, Spitali Kamal Adwan, Spitali Nasser dhe të tjerë pasi regjimi urdhëroi më shumë se 1 milion palestinezë që përbënin pothuajse gjysmën e popullsisë së territorit të lëviznin nga veriu në jug.

Spitali Arab Al-Ahli i vendosur në qendër të Gazës, drejtohej nga Dioqeza Episkopale e Jeruzalemit.

Ka të dhëna se autoritetet e regjimit izraelit kishin paralajmëruar rreth një orë më parë për sulmin e afërt madje zyrtarët e regjimi fillimisht pranuan se ishte një sulm izraelit.

Megjithatë, ata më vonë ndryshuan narrativën dhe fajësuan lëvizjen e rezistencës së Xhihadit Islamik, një pretendim që u përsërit edhe nga Biden ndërsa bëri një presioni të përbashkët me kryeministrin izraelit në Tel Aviv./gazetaimpakt/presstv 

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne