Eksluzive: Edi Rama urdheron organet shteterore te nisin perndjekje masive kunder besimtareve musliman

Ne dy dokumente te siguruara nga Gazeta Impakt, sot me 7 shkurt 2024 Denion Meidani, Drejtor i Qendres se Koordinimit kunder Ekstremizmit te Dhunshem dhe Iris Luarasi, Drejtore e Linjes se Keshillimit per Gra dhe Vajza kane udhezuar ne emer te qeverise se regjimit Rama, luften e radhes qe organet e sigurise dhe shteterore te Durresit duhet te ndermarrin kunder komunitetit musliman.

Ne kete takim ku ka marre pjese prefekti i qarkut Durres, Emiljan Jani, Drejtori i Policise Vendore, Drejtori i Policise se Kufirit, Drejtori i Sherbimit Social, Drejtori i Agjensise Kombetare te Punesimit, Drejtori i SHISH-it, Drejtori i Burgjeve, Drejtori i Sherbimit te Proves, Drejtori i Drejtorise se Arsimit, Drejtori i Njesise se Kujdesit Shendetesor, Drejtori i Drejtorise se Formimit Profesional, Drejtori i Inspektoriatit te Punes dhe Drejtori i policise kriminale dhe ushtarake; jane udhezuar sesi te drejtojne luften e te gjithe ketyre agjensive kunder besimtareve muslimane ne qarkun e Durresit. Drejtoret e siperpermendur jane bere anetare te Komitetit Rajonal per luftimin e besimtareve muslimane qe nuk i binden politikave te regjimit te Rames dhe ne vecanti linjezimit te regjimit te Rames pro Izraelit dhe kunder Palestines.

Komiteti rajonal i Durresit eshte ngritur pas urdherit nr. 185 te dates 31.10.2023 qe Edi Rama ka nxjerr ne tetor te vitit 2023 si kunderpergjigje e protestive fizike por edhe ne rrjetet sociale te besimtareve muslimane kunder gjenocidit izraelit ne Gaza.

Vendimi i Rames ne tetor 2023 ka ardhur mesa kuptohet me nxitje te ambasades amerikane dhe izraelite ne Tirane, pasi shqiptaret shperthyen ne rrjetet sociale me denoncimet e tyre ndaj zionizmit Izraelit dhe krimeve te tij ne Palestine.

Ne pergjigje te kerkesave te padroneve judeo-amerikane, regjimi i Rames ka kanceluar disa protesta kunder Izraelit, dhe me levizjen me te fundit kuptohet qe regjimi i Rames po ndermerr nje lufte mbarekombetare kunder besimtareve muslimane. Therritja e drejtoreve te policise, punesimit, burgjeve, SHISH-it, arsimit, emigracionit dhe kufirit etj ne kete takim, te drejtuar nga djali i Rexhep Mejdanit, Denion Mejdani, tregon spektrin e gjere te persekutimit qe regjimi i Rames po parashikon te ndermarri kunder komunitetit musliman. Takimi i Durresit, vjen pas takimeve qe jane organizuar ne Korce dhe rrethe te tjera te vendit, ku organet shteterore po nxiten dhe radikalizohen me urrejtje kunder besimtareve muslimane.

Arrestimet qe po behen ne mbare Shqiperine kunder burrave qe martohen me disa gra, burgosja e Dervish Hasit, sulmet mediatike qe televizione sikur Top Channel dhe organizatat lezbike, LGBT-iste dhe feministe kane nisur kunder burrave neper media, duken qe te jene pjese e nje fushate te mire orkestruar diskriminimi dhe perndjekje kunder besimtareve musliman ne te gjithe Shqiperine. Muslimanet do perndiqen per sjellet e tyre ne familje, marredheniet seksuale, bisedat qe bejne ne xhami, bizneset qe ata operojne dhe punet qe do bejne, sjelljen neper burgje, udhetimet jashte shtetit etj. Regjimi i Rames, mesa duket, do perdori taktika qe nga debimet nga punet dhe shkollat, arrestimet dhe burgosjet, shkaterrimin e bizneseve dhe forma te tjera persekutimi kunder besimtareve qe nuk pranojne te behen spiune me policine e antiterrorit apo qe protestojne kunder Izraelit dhe pro Palestines.

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne