Emiratet e Bashkuara Arabe thërrasin ne shenje proteste ambasadorin e Suedisë për djegien e Kuranit të Shenjtë

Emiratet e Bashkuara Arabe thirrën të ngarkuarin me punë të Suedisë në Abu Dhabi për të protestuar ndaj vendimeve të fundit që lejojnë djegien e librit të shenjtë mysliman në vendin nordik.

“Ministria e Punëve të Jashtme ka thirrur të ngarkuarin me punë në Ambasadën e Mbretërisë së Suedisë në Emiratet e Bashkuara Arabe dhe i ka dorëzuar asaj një notë zyrtare proteste kundër sulmeve dhe abuzimeve të përsëritura ndaj kopjeve të Kuranit të Shenjtë u shpreh Ministria e Jashtme e Emirateve të Bashkuara Arabe.

Ayesha Bin Suwaidan Al Suwaidi, Drejtoresha e Departamentit të Çështjeve Evropiane në Ministrinë e Punëve të Jashtme, i dorëzoi ambasadorit notën e protestës, duke pohuar se Emiratet e Bashkuara Arabe refuzojnë të gjitha praktikat që synojnë minimin e sigurisë dhe stabilitetit në kundërshtim me vlerat dhe parimet njerëzore. Shënimi nënvizonte se gjuha e urrejtjes dhe ekstremizmi mund të kontribuojnë në shpërthimin, përshkallëzimin dhe përsëritjen e konfliktit në mbarë botën.

Për më tepër, nota e protestes theksoi nevojën për të respektuar simbolet fetare dhe për të shmangur nxitjet dhe polarizimin në një kohë kur komuniteti ndërkombëtar duhet të punojë së bashku për të riafirmuar një angazhim për të mbështetur parimet universale të tolerancës dhe bashkëjetesës paqësore. Në shënim theksohej gjithashtu se këto parime duhet të promovohen dhe zbatohen për të arritur stabilitet dhe zhvillim të qëndrueshëm./khaleejtimes/GazetaImpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne