Erdogan: Turqia mbetet ofruesi kryesor i ndihmave humanitare për Gazën

Turqia ruan rolin e saj si ofruesi kryesor i ndihmave humanitare për Gazën, tha sot presidenti i vendit Recep Tayyip Erdogan, duke vënë në dukje dërgimin e anijes së saj të nëntë me 3.774 tonë materiale ndihme në enklavën palestineze. Duke folur pas një takimi të kabinetit në kryeqytetin Ankara, Erdogan theksoi se Turqia nuk ka lejuar asnjë eksport në Izrael që mund të përdorej për qëllime ushtarake shumë kohë përpara se të fillonte ofensiva aktuale ushtarake në Gaza në tetor të vitit të kaluar.

Erdogan theksoi rolin e Turqis si aktor i qëndrueshëm mes trazirave globale, duke ia atribuuar këtë politikës së saj të jashtme të balancuar dhe arritjeve në industrinë e mbrojtjes. “Hedhja e benzinës në zjarr dhe llastimi i vazhdueshëm i administratës së Netanyahut nuk do t’i bëjë asnjë të mirë askujt”, tha Erdogan në fjalimin e tij në kompleksin presidencial, duke vënë në dukje se tensione të reja mund të priten në rajon derisa të përfundojë “shtypja dhe gjenocidi” në Gaza.

Izraeli ka zhvilluar një ofensivë ushtarake vdekjeprurëse në Gaza që nga një inkursion ndërkufitar nga grupi palestinez Hamas më 7 tetor 2023, në të cilin Tel Avivi thotë se janë vrarë 1.200 njerëz. Mbi 33.800 palestinezë, kryesisht gra dhe fëmijë, janë vrarë që atëherë në enklavë nga sulmet izraelite dhe rreth 76.600 të tjerë janë plagosur, përveç shkatërrimit në masë dhe mungesës së nevojave.

Lufta izraelite ka shtyrë 85 për qind të popullsisë së Gazës në zhvendosje të brendshme, krahas një bllokade gjymtuese ndaj shumicës së ushqimeve, ujit të pastër dhe ilaçeve, ndërsa 60 për qind e infrastrukturës së enklavës është dëmtuar ose shkatërruar, sipas OKB-së. Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë (GJND). Një vendim i përkohshëm në janar urdhëroi Tel Avivin të ndalojë aktet gjenocidale dhe të marrë masa për të garantuar ofrimin e ndihmës humanitare për civilët në Gaza./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne