KKE: Deklaratë për sulmin e Iranit kundër Izraelit dhe përshkallëzimin e luftës në Lindjen e Mesme!

Në një deklaratë (këtu në greqisht) në lidhje me përshkallëzimin e luftës në Lindjen e Mesme, pas sulmit me raketa dhe dron të Iranit kundër Izraelit, Zyra e Shtypit e KQ të Partisë Komuniste të Greqisë (KKE) thekson: “Sulmi i pritshëm i Iranit ndaj Izraelit, si hakmarrje për sulmin kriminal të shtetit izraelit ndaj konsullates iraniane në Damask, Siri, që rezultoi me vdekjen e zyrtarëve iranianë, përbën një përshkallëzim të rrezikshëm të luftës në Lindjen e Mesme që mund të arrijë përmasa të tmerrshme në rast të një sulm nga Izraeli dhe aleatët e tij kundër Iranit.

KKE kishte paralajmëruar që në momentin e parë se pushtimi dhe gjenocidi izraelit mbi popullin palestinez, me mbështetjen e SHBA-së, NATO-s dhe BE-së, sulmet izraelite në Siri dhe Liban, si dhe rivalitetet imperialiste në Detin e Kuq, në prani të forcave ushtarake euroatlantike dhe pjesëmarrjes së Greqisë, vendosën kushtet për përgjithësimin e luftës duke hapur kështu “portat e ferrit”. Populli i rajonit, së bashku me popullin grek, janë në mes të rreziqeve të mëdha.
Greqia, me përgjegjësinë e qeverisë së ND dhe bashkëfajësinë e SYRIZA-s, PASOK-ut dhe partive të tjera, është deri në qafë në dy luftëra të njëkohshme imperialiste, në Lindjen e Mesme dhe Ukrainë, me pasoja të dhimbshme.

Kërkesa popullore ndaj qeverisë së ND-së për të tërhequr menjëherë mbështetjen për shtetin vrasës të Izraelit dhe për të shkëputur vendin tonë nga luftërat imperialiste, për mbylljen e bazave dhe infrastrukturës SHBA-NATO, për kthimin e fregatës “Hydra” nga BE-ja. Operacioni ASPIDES në Detin e Kuq, duhet të forcohet. Populli nuk duhet të pranojë të bëhet “ushqim i topit” për imperialistët, për interesat e borgjezisë greke, të dënojë me vendosmëri qeverinë e ND dhe NATO-n, partitë euroatlantike, për t’i dhënë forcë KKE-së që lufton vazhdimisht për të jetuar popujve në mënyrë paqësore, duke shkundur brutalitetin kapitalist që lind luftëra, varfëri dhe refugjatë”./gazetaimpakt/idcommunism

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne