Familjet e robërve izraelitë sulmojnë Knesset-in mes zemërimit ndaj Netanyahut

Protestuesit izraelitë kanë sulmuar një seancë të komitetit parlamentar në Jerusalem mes zemërimit në rritje për refuzimin e Benjamin Netanyahu për të rënë dakord për t’i dhënë fund armiqësive në Gaza dhe për të liruar robërit izraelitë.

Një grup prej 20 personash hynë në seancën e Komitetit të Financave të Knesset të hënën, duke kërkuar veprim nga ligjvënësit për të liruar anëtarët e familjeve të tyre të mbajtur nga luftëtarët e lëvizjes palestineze të rezistencës Hamas që nga 7 tetori 2023.

Një grua ngriti fotografitë e tre anëtarëve të familjes, duke thënë: “Vetëm një do të doja të kthehej i gjallë, një në tre!” Protestues të tjerë, të veshur me bluza të zeza, mbanin pankarta ku lexonin, “Ju nuk do të uleni këtu ndërsa ata të vdesin atje”. Një grup protestuesish u mblodhën gjithashtu jashtë rezidencës bregdetare të Netanyahut, duke i bërë thirrje kreut të regjimit sionist të punojë për lirimin e robërve izraelitë.

Netanyahu deri më tani ka hedhur poshtë çdo marrëveshje me Hamasin për lirimin e robërve. Të dielën, ai hodhi poshtë edhe një herë kushtet e paraqitura nga Hamasi për t’i dhënë fund konfliktit në këmbim të lirimit të pengjeve. Ai tha se një perspektivë e tillë do të thotë “dorëzim”. Nga 253 robër, Izraeli thotë se Hamasi kapi gjatë Operacionit Stuhia Al-Aksa më 7 tetor, regjimi beson se 132 janë ende në Gaza, prej të cilëve 104 mendohet se janë gjallë./parstoday

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne