Bota

Forcat turke të sigurisë ndalojnë 4.036 emigrantë dhe arrestojnë 105 trafikantë

Autoritetet në Turqi kanë kanë bërë të mundur ndalimin e 4.036 emigrantëve gjatë kësaj jave, të cilët përpiqeshin të kalonin për në Bashkimin Evropian pa dokumente të rregullta.

Nga këta, 249 janë ndaluar në det.

“Policia turke arrestoi edhe 105 persona të dyshuar për trafikim të qënieve njerëzore”, sipas Ministrisë turke të Punëve të Brendshme.

Pas marrëveshjes së marsit 2016 në Bruksel, numri i emigrantëve dhe refugjatëve, të cilët ikin nga Turqia drejt Greqisë për të vazhduar më tej drejt shteteve anëtare të BE-së, është e zvogëluar në mënyrë të konsiderueshme./ trt

OPINIONE