Gjaku në duart e Bidenit: Shtetet e Bashkuara janë ato që tërheqin fijet në Gaza

Nga Mohammad Hashim

Zëvendësja e presidentit amerikan Joe Biden, Kamala Harris, duke folur në Dubai të shtunën gjatë turneut të saj në Azinë Perëndimore, tha se shumë palestinezë të pafajshëm janë vrarë në Rripin e Gazës të rrethuar që nga 7 tetori, por nuk harrojë të shtojë se regjimi izraelit ka “të drejtën për të mbrojtur” vetën. Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin, duke iu drejtuar Forumit të Mbrojtjes Kombëtare të Reganit në Simi Valley, Kaliforni të shtunën, tha se Izraeli ka një “përgjegjësi morale” për të mbrojtur civilët palestinezë, ndërsa i jep me shpejtësi regjimit një licencë falas për të vrarë ata që luftojnë pushtimin e paligjshëm racist.

Vetë Biden, megjithëse nuk e di se çfarë thotë, nuk ka thënë asnjë fjalë javët e fundit për ta projektuar veten si presidenti amerikan më sionist ndonjëherë, duke luftuar për regjimin vrasës të fëmijëve. Ai ka marrë hapin për të hequr të gjitha kufizimet në aksesin e regjimit në rezervat e armëve të SHBA. Një raport në Ëall Street Journal konfirmoi se Uashingtoni i ka dorëzuar regjimit të Tel Avivit bomba “bunker buster” dhe një sërë municionesh të tjera vdekjeprurëse për përdorim kundër palestinezëve.

I dërguari i Biden për Azinë Perëndimore, David Satterfield, javën e kaluar doli me idenë e një “mekanizmi dekonflikti” për territorin e rrethuar, për të cilin ai tha se do t’i lejonte regjimit të bëjë dallimin midis punonjësve të ndihmës së OKB-së dhe palestinezëve të tjerë në thelb duke thënë se vetëm zyrtarët e OKB-së kanë e drejta për të mbijetuar. Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, duke folur të premten gjatë udhëtimit të tij të stuhishëm në Tel Aviv, ripohoi mbështetjen e Uashingtonit për të ashtuquajturën “të drejtën për vetëmbrojtje” të regjimit izraelit dhe i kërkoi atij të shmangë humbjet “masive” të civilëve në Gazën jugore.

Ai tha se “humbja masive e jetës civile dhe zhvendosja e shkallës” e parë në Gazën veriore nuk duhet të përsëritet në Gazën jugore, duke sugjeruar se fushata vrastare në Gaza mund të vazhdojë. Ndërsa Shtetet e Bashkuara dhe regjimi izraelit kanë qenë gjithmonë të hapur për marrëdhëniet e tyre intime, Biden dhe administrata e tij kanë bërë një hap përpara ushtarakisht, politikisht dhe strategjikisht.

Pasi armëpushimi i përkohshëm mbaroj të premten dhe regjimi izraelit rifilloi bombardimet e tij pa dallim, lëvizja e rezistencës Hamas deklaroi kategorikisht se kush do të fajësohej për përkeqësimin e situatës në rrip, ku kriza humanitare po përkeqësohet me shpejtësi. “Administrata amerikane dhe Presidenti Biden mbajnë përgjegjësi të plotë për vazhdimin e krimeve të luftës sioniste në Rripin e Gazës, pas mbështetjes së tyre absolute për të, dhe dritës jeshile që ata dhanë edhe një herë pas vizitës së Sekretarit të tyre të Shtetit, Antony Blinken, në entiteti”, thuhet në një deklaratë.

Rifillimi i agresionit erdhi vetëm një ditë pasi Blinken vizitoi territoret e pushtuara.

Fronti Popullor për Çlirimin e Palestinës konsideroi gjithashtu qeverinë amerikane dhe Bidenin “plotësisht përgjegjës për agresionin e ripërsëritës sionist në Rripin e Gazës”. Tashmë, është bërë gjithnjë e më e qartë se protagonisti i vërtetë në këtë shfaqje janë Shtetet e Bashkuara, të cilat synojnë të eliminojnë rezistencën palestineze dhe të zhvendosin palestinezët por pa dobi. Ishte e qartë në tetor, pasi Uashingtoni dhe disa nga shtetet e tij vasalë kundërshtuan një rezolutë në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara që bënte thirrje për armëpushim humanitar në Gaza.

Duke kundërshtuar armëpushimin në atë kohë, amerikanët në thelb lehtësuan sulmet e tmerrshme të regjimit ndaj zonave të banuara me popullsi të dendur, kampeve të refugjatëve, spitaleve, shkollave dhe objekteve të tjera civile. Në prag të vizitës së Bidenit në Tel Aviv në fund të tetorit, një avion luftarak izraelit goditi një spital në Gazën veriore, duke vrarë më shumë se 500 njerëz, shumica prej tyre fëmijë dhe gra.

Në vend që të dënonte aktin gjenocidal, presidenti sionist-amerikan luajti avokatin e djallit. Udhëheqësi i Revolucionit Islamik Ayatollah Sejjid Ali Khamenei ka pohuar vazhdimisht në fjalimet e tij në javët e fundit se organizatori i vërtetë i masakrës në Gaza janë Shtetet e Bashkuara. “Në fakt, janë SHBA-të që po menaxhojnë disi krimin që po kryhet në Gaza. SHBA është ajo që po menaxhon gjërat”, deklaroi Ayatollah Khamenei në tetor.

Presidenti i Iranit Ebrahim Raeisi dhe ministri i Jashtëm Hossein Amir-Abdollahian gjithashtu i kanë kujtuar vazhdimisht komunitetit ndërkombëtar bashkëpunimin e drejtpërdrejtë të Amerikës në atë që po shpaloset në Gaza. “Ndihma nga Shtetet e Bashkuara për regjimin sionist po i inkurajon ata të vrasin dhe të kryejnë akte mizore neglizhence kundër popullit palestinez,” tha Raisi në një presion të përbashkët me kryeministrin irakian Mohammad Shia al-Sudani muajin e kaluar.

Fakti që grupet irakiane të rezistencës kanë intensifikuar operacionet e tyre kundër bazave ushtarake amerikane në rajon gjatë javëve të fundit është për shkak se çlirimi i Palestinës fillon me dëbimin e forcave amerikane. Regjimi i paligjshëm në Tel Aviv nuk mund të mbijetojë pa mbështetjen jetësore të ofruar nga SHBA dhe agresioni i tij ndaj Gazës nuk mund të mbahet nëse amerikanët e heqin prizën./gazetaimpakt/rt

 

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne