Hamasi vret një kolonel izraelit: lajmi konfirmohet nga vetë Izraeli duke e quajtur hero

Sipas një media izraelite, konfirmohet vrasja nga Hamasi e njërit prej ushtarakëve më të lartë deri tani:

Gjithashtu, 4 ushtarë figurojnë në gjendje të rëndë, pasi u plagosën në luftime brenda GazësForcat e Mbrojtjes së Izraelit njoftuan vdekjen e nënkolonelit Salman Habaka, ushtari i 18-të i IDF i vrarë që nga fillimi i operacionit tokësor në Gaza. Habaka është gjithashtu komandanti më i lartë i IDF që është vrarë në Gaza.Më 7 tetor, Habaka luftoi në Kibbutz Be’eri, vendi i një prej masakrave më vdekjeprurëse, dhe vrau dhjetëra  atë ditë.Më herët, IDF konfirmoi se njoftoi familjen e ushtarit të 17-të që vdiq në operacionin tokësor në Rripin e Gazës. Lejtnant (res.) Yuval Zilber, 25 vjeç, nga Ramat Gan, një ushtar në Batalionin 7007 të Këmbësorisë thuhet se është vrarë në luftime në Gazën veriore.Më herët të mërkurën, IDF tha se 16 trupa të tjera të humbura që nga fillimi i operacionit tokësor në Gaza.Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha se ushtarët e vrarë janë “humbje të dhimbshme” për kombin. “Ne e dimë se çdo ushtar është një botë e tërë. I gjithë kombi i Izraelit ju përqafon ju, familjet, nga thellësia e zemrave tona,” tha ai. Në fjalimin e tij drejtuar kombit, Presidenti i Izraelit Isaac Herzog vlerësoi “shpirtin e pathyeshëm izraelit” të vendit. “Kjo frymë jeni ju, populli i Izraelit. Shoqëria izraelite është arma më sekrete dhe padiskutim e vërtetë që kemi. Ju jeni shpresa ime dhe shpresa e të gjithë neve. Populli i Izraelit është i gjallë.”/I24News/GazetaImpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne