Hebrenjtë braktisin Izraelin dhe largohen nga zonat e luftës, kërkojnë strehim tek muslimanët në Dagestan

Hebrenjë të shumtë kanë braktisur shtetin e tyre nga frika e luftes që Izraeli po zhvillon me Palestinën.

Hebrenjte janë larguar nga Izraeli dhe për ti shpëtuar luftës kanë kërkuar strehim në Dagestan.

Ky veprim shihet edhe si kundërshtim ndaj shtetit Izraelit dhe qeverisë se Benjamin Netanyahut për sulmet ndaj qytetarëve palestinezë në rripin e Gazës.

Megjithatë duke pasur parasysh pushtimin brutal dhe sulmet e vazhdueshme vdekjeprurëse të Izraelit ndaj muslimanëve, këta të fundit në Dagestanin e Rusisë janë ngritur në protesta dhe refuzojnë ardhjen e hebrenjve nga Izraeli.

Dhjetra muslimanë kanë protestuar në Aeroportin e Dagestanit dhe kanë kërkuar që hebrenjtë të mos lejohen të futen në vendin e tyre, duke dalë në mbështetje të vëllezërve të tyre në Palestinë, që gjenden çdo ditë nën pushtimin e vendit nga hebrenjtë Izraelitë./gazetaimpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne