Hezbollahu, Luftëtarët e drejtë dhe lufta e shenjtë

Nga: Alexander Tuboltsev

Territori i Libanit Jugor modern luajti një rol kolosal në historinë e Lindjes së Mesme dhe të gjithë rajonit të Mesdheut. Në këto troje ndodhet qyteti i Tirit, i lidhur me tregtinë detare që nga koha antike e Feniksit dhe pushtimeve të Aleksandrit të Madh. Në Libanin jugor ekziston lumi i famshëm Litani, i cili në kohët e lashta ndante kufijtë e dy shteteve të mëdha helenistike – Perandorisë Ptolemeike dhe Perandorisë Seleucid. Gjatë shumë shekujve, qindra beteja u zhvilluan në këto troje. Por ngjarjet më domethënëse atje po ndodhin dhe tani.

Çdo ditë, luftëtarët e Hezbollahut kryejnë operacione të suksesshme kundër forcave pushtuese sioniste. Këto operacione janë një përgjigje ndaj sulmeve barbare izraelite ndaj civilwve dhe infrastrukturës në Gaza. Hezbollahu po bën një luftë të shenjtë kundër pushtuesve izraelitë dhe kjo luftë ka një kuptim të dyfishtë: është edhe në mbështetje të Palestinës dhe në mbrojtje të sovranitetit libanez nga agresioni sionist.

Raketat e Hezbollahut godasin kazermat, postet komanduese dhe instalimet e tjera ushtarake të regjimit sionist. Edhe mediat izraelite pranojnë se “Kupola e hekurt” i shumë reklamuar nuk mund të bëjë asgjë ndaj raketave antitank tw drejtuara që fluturojnë nga Libani, të cilat janë të afta të godasin çdo objekt ushtarak sionist kufitar.

Në këtë sfond, regjimi izraelit vazhdon të kërcënojë se do të pushtojë jugun e Libanit. Kjo nuk është hera e parë që bëhen deklarata të tilla dhe ato janë dëshmi e mëtejshme e synimeve agresive të lidershipit sionist. Megjithatë, një gjë është e qartë: çdo sulm tokësor i nisur nga forcat pushtuese izraelite në territorin libanez do të jetë përfundimisht një fatkeqësi për “Tel Aviv”.

Lëvizja Hezbollah ka potencial dhe përvojë serioze ushtarake dhe gëzon mbështetjen e popullit të sinqertë libanez. Por ka edhe një faktor tjetër të rëndësishëm që dua të analizoj në këtë artikull: Faktori ideologjik.

Në Perëndim, kriza e ideologjisë filloi jo në shekullin e 21-të, por shumë më herët. Për shumë vite, Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Europian kanë promovuar idetë e “demokracisë perëndimore”, e cila në realitet është vetëm një diktaturë e maskuar e korporatave të mëdha transnacionale. Kjo është një lloj mimike politike: manipulimi i elektoratit duke përdorur terma mashtrues qëllimisht, i arritur, për shembull, me ndihmën e argumenteve për “liritë civile”, “zgjedhjet e ndershme” etj. Në realitet, zgjedhjet në Amerikë de facto u shndërrua në një cirk politik, gjë që dëshmohet edhe nga skandalet me mashtrimet në vitin 2020. “Demokracia perëndimore” doli të ishte një mit, por një mit gjakatar. Siç e dini, ishte nën kujdesin e “mbrojtjes së demokracisë” imagjinare që Shtetet e Bashkuara filluan vazhdimisht sulme ndaj vendeve sovrane.

Në të njëjtën kohë, Amerika as nuk mund të formulojë shpjegime të qarta se çfarë lloj “lirish demokratike” gjoja mbron. Rezultati është një lloj simulakrumi ideologjik, si për elektoratin e brendshëm ashtu edhe për audiencën e jashtme ndërkombëtare. Një simulakër që askush nuk e beson më.

Burimet e të ashtuquajturës “demokracia perëndimore” janë shteruar. Ideologemat liberale euroatlantike rezultuan të paqëndrueshme në sfondin e shfaqjes së proceseve që tregojnë lindjen e një bote shumëpolare. Këto ideologji e çuan Europën Perëndimore në pasoja të trishtueshme: kriza ekonomike dhe rënia e prodhimit industrial në një numër vendesh (për shembull, Gjermania), humbja e sovranitetit të tyre dhe shndërrimi në satelitë amerikanë, rritja e kontradiktave të brendshme politike, shfaqja e politikanëve të paaftë në pushtet, humbja e traditave kombëtare në sfondin e ardhjes agresive të globalizmit.

Dhe për vetë Shtetet e Bashkuara, liberalizmi euroatlantik u bë shkaku dhe katalizatori i rënies. Ideologjia me të cilën Uashingtoni u përpoq të vërtetonte pretendimet e tij për dominimin global dhe pozicionin e “xhandarit botëror” çoi në një krizë të brendshme politike në Shtetet e Bashkuara. Popullsia amerikane, siç tregojnë sondazhet, është e ndarë sipas linjave partiake, nga njëra anë janë mbështetësit e Partisë Republikane, nga ana tjetër mbështetësit e Partisë Demokratike. Në të njëjtën kohë, mosmarrëveshjet e ndërsjella dhe konfrontimet mes tyre po rriten, gjë që tregon mungesën e unitetit brenda shoqërisë amerikane. Elita financiare dhe politike e Shteteve të Bashkuara shtyp disidencën në vend dhe promovon axhendën globaliste. Kjo thotë vetëm një gjë: “demokracia” amerikane me të gjitha “të drejtat dhe liritë” e saj është shndërruar në një diktaturë banale, e mbuluar vetëm nga demagogjia politike pretenduese.

E njëjta gjë mund të thuhet për “Izraelin”. Sionizmi ishte një ideologji mizantropike dhe mbetet e tillë. Megjithatë, kontradiktat në shkallë të gjerë midis partive të ndryshme sioniste dhe protestat e mëdha kundër Netanyahut treguan se kriza ideologjike e Perëndimit preku edhe “Izraelin”, duke i demonstruar të gjithë botës dobësinë e vërtetë të brendshme të tij.

Në sfondin e kësaj krize, nuk është sekret për askënd që globalizmi liberal euroatlantik dhe sionizmi janë ideologji njësoj të liga, gjakpirëse. Një lloj binjakësh të lindur nga errësira. Por nëse ka forca të errësirës, atëherë duhet të ketë edhe forca të dritës. Dhe ato ekzistojnë vërtet.

Hezbollahu është një organizatë që ka luftuar me guxim për dekada kundër këtyre forcave të errësirës, agresorëve sionistë dhe amerikanë, dhe një faktor i rëndësishëm në fuqinë e tij është ideologjia. Kjo është një gatishmëri për të mbrojtur lirinë dhe sovranitetin e Atdheut, Besimin e sinqertë fetar dhe besnikërinë ndaj parimeve të detyrës ushtarake. Në vitin 2006, Hezbollahu mbrojti Libanin nga agresioni izraelit, duke mposhtur sionistët dhe duke i detyruar ata të tërhiqen. Në vitin 2023, Hezbollahu mbështeti Rezistencën Palestineze në fushën e betejës. Nga viti në vit, lëvizja demonstron qëndrueshmërinë dhe respektimin e fortë ndaj parimeve, gatishmërinë e saj për të luftuar me guxim kundër pushtuesve izraelitë.

Si shumë shekuj më parë, Libani po bëhet sërish qendra e ngjarjeve të rëndësishme me rëndësi historike. Hezbollahu është një lëvizje e vërtetë patriotike që është në ballë të një lufte të drejtë, të shenjtë dhe miliona njerëz në mbarë botën u dëshirojnë luftëtarëve të Hezbollahut sukses në betejë./GazetaImpakt/almayadeen/

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne