HIPOKRIZIA E SHTETIT ZIONIST

Nga Gezim Katuçi

Raporti i fundit i agjencisë amerikane të lajmeve Associated Press (AP), i cili demonstroi gënjeshtrat e okupimit në lidhje me dhunën seksuale të kryer nga rezistenca më 7 tetor, është dëshmi e mëtejshme e trillimeve dhe propagandës izraelite që synojnë të prishin imazhin e rezistencës palestineze.

AP kohët e fundit mohoi akuzat sioniste për përdhunim, duke shkaktuar edhe më shumë disidencë në Shtetet e Bashkuara mbi politikën e saj të jashtme; jo se ndonjërit prej udhëheqësve të saj i intereson.
◾ Gënjeshtrat izraelite të ekspozuara:

◾Që nga fillimi i bombardimeve të tij të pamëshirshme të Gazës, Izraeli është përpjekur fuqishëm të falsifikojë dhe propagandojë propagandë në lidhje me veprimet e supozuara të luftëtarëve palestinezë gjatë operacionit të 7 tetorit.

◾Vazhdon t’i përdorë këto pretendime, me vetë Biden në mesin e atyre që e përdorin atë, për të justifikuar mizoritë dhe gjenocidin që po kryhen në Gaza.
◾Papa thotë se thërret çdo ditë Kishën Katolike në Gaza.

-“Çdo mbrëmje në orën 19.00 telefonoj famullinë e Gazës”. “Ndonjëherë ata janë të uritur – ka shumë vuajtje.”

◾Dhjetorin e kaluar, një snajper izraelit qëlloi dhe vrau një nënë dhe një vajzë të shtunën teksa dilnin nga ndërtesa e kishës. Një natë para sulmit, bombardimet u intensifikuan në zonën përreth kompleksit të famullisë, duke plagosur tre persona brenda kishës. Dhe në ditën kur snajperi vrau dy gratë, një tank qëlloi një raketë që goditi Konventën e Misionarëve të Bamirësisë, duke shkatërruar gjeneratorin e ndërtesës dhe duke ndezur një zjarr masiv.

◾Në atë kohë, Papa me mundim të madhë etiketoi veprimet e Izraelit në Gaza si terrorizëm.

◾Më 16 maj 2024, Fortlumturia e Tij Kardinali Pierbattista Pizzaballa, Patriarku i Jeruzalemit i Latinëve, hyn në Gazën Veriore dhe arrin në famullinë e Familjes së Shenjtë. Ai qëndron me komunitetin për katër ditë. Ai administron sakramentin e konfirmimit për dy të rinj. Ai dëgjon historitë e të gjithëve. Ai i mbledh lotët e tyre.
◾Ndërsa Policia Ushtarake e Izraelit e shtyrë nga skandali ka hapur një hetim pasi një video që tregon një ushtar duke hedhur një Kuran në zjarr në një xhami në Gaza u publikua në rrjetet sociale.

◾Ushtria okupuese izraelite tha se sjellja e ushtarit “nuk është në përputhje me vlerat e tyre” dhe se “IDF respekton të gjitha fetë”.

◾Ushtari izraelit, Yitzhak Bozna nga Batalioni 435 Rotem i Brigadës Givati ​​ndryshoi emrin e llogarisë së tij në Instagram dhe e bëri atë private pasi video filloi të qarkullonte në internet.
Si përfundim :👆👆👆
👇👇👇
Ata janë sjellë gjithmonë kështu dhe këtë e dinë edhe muret.
Por ata janë aq të rremë, kriminelë dhe hipokritë saqë lëvizin e tyre vetëm kur turpërohen ndërkombëtarisht.
KËTA JANË JASHTEQITJE ZIONISTË! BOTA NUK DO TI FALË MË KURRË.

◾️Ushtarët izraelitë të okupimit postojnë foto të tyre në llogaritë e tyre të mediave sociale duke i treguar ata duke djegur strukturat civile, duke përfshirë xhamitë dhe shtëpitë, gjatë pushtimit të tyre të vazhdueshëm të Rripit të Gazës.

🔴 Gjithashtu qeveria e kriminelëve të luftes izraelite sponsorizon milicinë që sulmon kamionët e ndihmave humanitare në Gaza – Udhëheqësi i opozitës Lapid

Yair Lapid tha se rebelët ishin milici të mbështetur nga regjimi qeverisës i Izraelit, duke iu referuar qeverisë së Netanyahut .
E mbyll me një thënie të kryekriminelit të luftes në palestinë kasapit Bibi pas ngritjes së aktakuzës ; “Të fajësosh mua për krimet e kryera në Gaza është si të fajësosh Xhorxh Bushin për sulmet e 11 shtatorit”./gazetaimpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne