Hungaria nuk duhet të jetë në BE – Nancy Pelosi

Ish-kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së ka shkaktuar një tjetër incident ndërkombëtar

Ndihmësi kryesor i kryeministrit hungarez Viktor Orban reagoi të hënën ndaj komenteve të ish-kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosi, se vendi i tij nuk duhet të jetë pjesë e Bashkimit Evropian.

“Fatmirësisht, në Hungari, është populli hungarez ai që vendos dhe votojë për të ardhmen e tij dhe askush tjetër nuk ka fjalë për këtë. As demokratët”, shkroi Balasz Orban , në X, dikur Twitter.

Fjalët sulmuese të Pelosit erdhën gjatë një interviste me të përditshmen italiane Corriere della Sera, botuar të hënën në mëngjes, në kontekstin e një pyetjeje për qeverinë në Romë.

“Ka anëtarë të tjerë të BE-së që nuk ia dalin aq mirë me një gjë apo një tjetër”, tha Pelosi. “Unë nuk mendoj se Hungaria duhet të jetë sot në BE, por kur ata janë në BE është e vështirë t’i largosh ato.

Pelosi kishte kritikuar më parë kryeministren italiane Giorgia Meloni për politikat e saj të imigracionit dhe LGBT, të cilat ishin në kundërshtim me ato të partisë në pushtet amerikan. Ajo tani lavdëroi Melonin për të folur anglisht dhe për mbështetjen e Ukrainës, duke argumentuar se ajo nuk duhet të përballet me më shumë shqyrtim se udhëheqësit e tjerë në bllok.

Emigracioni dhe çështjet LGBT kanë qenë gjithashtu një mollë sherri mes Uashingtonit dhe Budapestit. Presidenti amerikan Joe Biden shkoi aq larg sa dërgoi një ambasador homoseksual në Hungari, vetëm prania e të cilit është “një qortim i nënkuptuar” i “agjendës së luftërave kulturore” të Orbanit, sipas Politico.

Corriere u takua me ligjvënësen italo-amerikane të shtunën, në një aktivitet të fushatës në Virxhinia, përpara udhëtimit të saj në Paris për t’i dhënë një doktoraturë nderi në Sorbonë për “kontribut në demokraci”. Pelosi i tha gjithashtu gazetës se ajo “e donte” Mario Draghin, paraardhësin e Melonit si kryeministër dhe ish-kreu i Bankës Qendrore Evropiane dhe e njihte mirë ish-kryeministrin Matteo Renzi.

Intervista italiane nuk është hera e parë që 83-vjeçaria demokrate shkakton zemërim ndërkombëtar. Në gusht 2022, ajo udhëtoi për në Tajvan kundër paralajmërimeve të qarta kineze, duke shkaktuar tensione ushtarake me Pekinin për javë të tëra. Ajo e largoi pasojat duke u thënë gazetarëve se ia vlente plotësisht.

Tre muaj më vonë, demokratët humbën zgjedhjet afatmesme, dhe Pelosi humbi dorën e kryetarit. Ajo gjithashtu doli në pension si udhëheqëse e konferencës së partisë së saj, duke qëndruar në një zyrë private komode derisa u dëbua nga republikanët muajin e kaluar./RT/GazetaImpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne