Italia: Kryeministri hungarez është i lirë të zgjedhë vizitat e tij, por nuk duhet të cenojë unitetin e BE-së dhe NATO-s

Ministri italian i Punëve të Jashtme, Antonio Tajani, ka deklaruar se kryeministri hungarez, Viktor Orban, është i lirë të realizojë udhëtimet që dëshiron, por nuk duhet të cenojë unitetin e Bashkimit Evropian (BE) dhe NATO-s.

“Kur Orban ndërmerr këto udhëtime pa mandat nga BE-ja, ai përfaqëson Hungarinë, jo BE-në. Kryeministri hungarez është i lirë të zgjedhë vizitat që ai i sheh të përshtatshme, por ai duhet të sigurohet që të mos dobësojë unitetin që përfaqëson forcën e Perëndimit, Evropës dhe NATO-s”, tha Tajani për mediat italiane në Washington, ku po merr pjesë në samitin e NATO-s.

Hungaria mori presidencën e radhës së BE-së këtë muaj dhe Orban që atëherë ka nisur një “mision paqeje” në Ukrainë, Rusi dhe Kinë. Në Kiev, ai tha se një armëpushim midis Rusisë dhe Ukrainës mund të përshpejtojë negociatat për t’i dhënë fund luftës që filloi në shkurt të vitit 2022.

Duke theksuar rëndësinë e samitit në ri-afirmimin e mbështetjes së qartë për Ukrainën, Tajani tha se “ky samit është një mundësi për të përsëritur mbështetjen tonë për Ukrainën pa ‘por’ apo ‘megjithatë’ “.

Duke komentuar anëtarësimin e Ukrainës në NATO, shefi i diplomacisë italiane theksoi se Kievi po përparon në atë drejtim dhe kjo mund të ndodhë pas luftës.

Tajani gjithashtu tha se NATO dhe Italia nuk janë në luftë me Rusinë, duke pohuar se armët e dhëna Ukrainës nuk mund të përdoren në territorin rus. Por, në të njëjtën kohë, ai përsëriti angazhimin e Romës për të mbrojtur integritetin territorial dhe sovranitetin e Ukrainës.

Ai gjithashtu ripohoi se Italia është pjesë integrale e NATO-s dhe se po përparon drejt përmbushjes së objektivit të shpenzimeve të mbrojtjes prej 2 për qind.

Sipas tij, ministrat e jashtëm të G7-tës, nën presidencën e Italisë, do të takohen në margjinat e NATO-s, duke shprehur shpresë për rezultate pozitive në diskutimet mbi Gazën. Ai gjithashtu theksoi nevojën për përparim drejt një zgjidhje me dy shtete për konfliktin Palestinë-Izrael./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne