Izraeli dëshiron Tony Blair si koordinator humanitar në Gaza

Ish-kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, i cili shmangu ndjekjen penale për pushtimin në Irak, do të mbikëqyrte trajtimin mjekësor dhe evakuimet

Izraeli po konsideron të punësojë ish-kryeministrin e Mbretërisë së Bashkuar Tony Blair si koordinator humanitar për Gazën në një përpjekje për të lehtësuar shqetësimin ndërkombëtar për viktimat e tepërta civile në enklavë, raportoi të dielën gazeta izraelite Ynet.

Kryeministri Benjamin Netanyahu thuhet se shpreson se përvoja diplomatike e Blair në rajon do t’i japë legjitimitet fushatës ushtarake të Izraelit dhe do të shuajë kërkesat ndërkombëtare për një armëpushim mes një krize masive humanitare dhe mijëra vdekjeve civile. Blair shërbeu si i dërguar në Izrael dhe Palestinë për Kuartetin e Lindjes së Mesme, të përbërë nga SHBA, Rusia, BE dhe OKB, pasi u largua nga posti i udhëheqësit të MB.

Zyra e Blair i tha gazetës se ndërsa ai mban një zyrë në Izrael dhe ka pasur “biseda me njerëz në rajon dhe vende të tjera për të parë se çfarë mund të bëhet” në lidhje me konfliktin, “atij nuk i është dhënë apo ofruar një pozicion” nga zyra e Netanyahut.

Megjithatë, një zëdhënës konfirmoi të hënën se ai “po diskuton situatën” dhe është i hapur ndaj mundësisë.

Blair lëshoi një deklaratë në X (ish-Twitter) në ditët pas sulmit të Hamasit të 7 tetorit ndaj Izraelit duke deklaruar se “dekada të diplomacisë konvencionale perëndimore rreth çështjes izraelite/palestineze do të duhet të rimendohet rrënjësisht” pasi status quo-ja kishte vetëm çoi në “pikëllim dhe tragjedi” për Izraelin dhe Gazën.

Ndërsa ai mbështeti bllokadën e Gazës pas fitores së Hamasit në zgjedhjet e vitit 2006, Blair pranoi në vitin 2017 se Izraeli dhe aleatët e tij perëndimorë kishin bërë një gabim duke ndërprerë grupin militant, duke argumentuar në retrospektivë se ata duhej të ishin përpjekur të hapnin një dialog në vend të kësaj.

Emërimi i ish-kryeministrit si i dërguar i paqes për Kuartetin në vitin 2007 ishte shumë i diskutueshëm për shkak se ai e kishte çuar Britaninë e Madhe në një luftë katastrofike me Irakun në 2003. Standardi i Laburistit të ri iu shmang ndjekjes penale për krime lufte pas një hetimi zyrtar të udhëhequr nga Sir John Chilcot zbuloi se ai i shpërfillte paralajmërimet për rreziqet e veprimeve ushtarake. Ai gjithashtu tha se ai e ekzagjeroi qëllimisht kërcënimin e paraqitur nga Saddam Hussein dhe armët e tij të pretenduara të shkatërrimit në masë, në mënyrë që t’i bashkohej pushtimit amerikan.

Shumë në Mbretërinë e Bashkuar – një e treta e të anketuarve në 2017-n – ende besojnë se Blair duhet të gjykohet si kriminel lufte, një ndjenjë që ndahet nga Hans Blix, inspektori i armëve i OKB-së, gjetjet e të cilit se Huseini nuk kishte WMD u injoruan në favor të shkuarjes në lufte./RT/GazetaImpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne