Izraeli i gatshëm të shkaktojë “viktima masive civile” – NYT

Zyrtarët amerikanë thuhet se kërkuan përmbajtje kur dëgjuan  krahasimin me Hiroshimën në Gaza

Qeveria izraelite është e gatshme të vrasë një numër të madh civilësh për të mposhtur Hamasin në Gaza dhe këtë ua tha amerikanëve në “biseda private”, ka raportuar New York Times.

Administrata e Presidentit Joe Biden vazhdon të mbështesë Izraelin, por është bërë “më kritike” ndaj përgjigjes së kryeministrit Benjamin Netanyahu ndaj Hamasit, për shkak të “krizës humanitare në Gaza”, sipas një analize lajmesh të botuar të hënën.

“Për zyrtarët amerikanë u bë e qartë se udhëheqësit izraelitë besonin se viktimat masive të civilëve ishin një çmim i pranueshëm në fushatën ushtarake”, pohoi Times, duke shtuar se zyrtarët izraelitë nxorën “bombardimet shkatërruese” – duke përfshirë përdorimin e armëve atomike kundër Hiroshimës dhe Nagasakit. – që SHBA ka përdorur kundër Gjermanisë dhe Japonisë gjatë Luftës së Dytë Botërore.

The Times e përfshiu historinë në edicionin e shtypur të së martës, ku tërhoqi vëmendjen e avokatit dhe aktivistit Steven Donziger.

“Kjo mund të ndihmojë në shpjegimin e shkallës masive të vdekjes së civilëve dhe fëmijëve që po ndodh aktualisht në Gaza,” vuri në dukje Donziger në Instagram. “Ky mentalitet gjithashtu mund të shpjegojë pse Izraeli sapo hodhi një bombë të madhe në kampin e dendur të refugjatëve Jabalia në Gaza dhe pse duket se synon civilët.”

Prezantuesi i MSNBC, Mehdi Hassan, gjithashtu në artikullin të mërkurën, duke e përshkruar paragrafin si “pothuajse të varrosur” në mes të pjesës. Duke u fokusuar në Uashington, artikulli i Times zbuloi se si administrata Biden fillimisht besonte se mund të merrte mbështetje për Izraelin ashtu siç kishte për Ukrainën, duke pasur parasysh nivelin e mizorive të Hamasit më 7 tetor, por shpejt e kuptoi se kjo do të ishte “e pamundur”.

“Nëse ka ndonjë gjë, vendet në mbarë botën, veçanërisht vendet në zhvillim, po lëvizin në anën tjetër ndërsa numri i të vdekurve palestinezë rritet. Edhe aleatët evropianë të Shteteve të Bashkuara janë të ndarë për luftën e Izraelit,” sipas gazetës.

Zyrtarët amerikanë besojnë gjithashtu se Netanyahu “nuk ka plane se çfarë të bëjë me Gazën” pasi trupat tokësore të Forcave të Mbrojtjes të Izraelit marrin “një pjesë ose të gjithë”.

Të mërkurën e kaluar, Pentagoni thuhet se i kërkoi Izraelit të vononte sulmin tokësor, në mënyrë që t’i jepte SHBA më shumë kohë për të vendosur mbrojtje ajrore në Irak dhe Siri dhe për të blerë kohë për negociata për të liruar disa nga 200 pengjet e mbajtura nga Hamasi.

Pushtimi tokësor filloi të premten e kaluar me një ndërprerje të plotë të komunikimit në enklavën palestineze. Të mërkurën, IDF tha se 15 nga ushtarët e saj janë vrarë në operacionet në vazhdim.

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne