Izraeli kundërshton kërkesën e agjencisë së OKB-së për të lejuar karburant në Gaza

Ushtria izraelite ka hedhur poshtë kërkesat e agjencisë së OKB-së për refugjatët palestinezë (UNRWA) për të lejuar karburant në Rripin e Gazës së bllokuar në mes të sulmeve të pamëshirshme ajrore në territorin palestinez.

“Karburanti nuk do të hyjë në Rripin e Gazës. Hamasi ka nevojë për të për infrastrukturën e tij operative”, tha zëdhënësi ushtarak, Daniel Hagari, në një deklaratë të cituar nga gazeta ‘Haaretz’.

“Hamasi mund ta kthejë karburantin që ka vjedhur nga spitalet e UNRWA-së”, shtoi ai.

Më herët, UNRWA paralajmëroi se operacionet në Rripin e Gazës do të ndalen të mërkurën mbrëma nëse dërgesat e karburantit nuk lejohen në enklavë.

“Operacioni i Gazës do të përfundojë nesër nëse nuk marrim karburant”, tha UNRWA në një deklaratë.

Izraeli ka nisur një fushatë të pamëshirshme bombardimi në Rripin e Gazës pas një sulmi ndërkufitar nga grupi i rezistencës palestineze Hamas, duke vendosur 2.3 milionë banorët e territorit nën një rrethim të plotë dhe nën një bllokadë të ushqimit, karburantit dhe furnizimeve mjekësore.

Mbi 7.100 njerëz janë vrarë në konfliktin e fundit që nga 7 tetori, përfshirë të paktën 5.791 palestinezë dhe 1.400 izraelitë./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne